Trwa ładowanie...
d37iis1
d37iis1
Wiadomości

Polski Solaris Bus&Coach dostarczy autobusy elektryczne dla Krakowa

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d37iis1

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie kupi cztery autobusy elektryczne wyprodukowane przez polską firmę Solaris Bus&Coach SA. Zostaną one skierowane do obsługi linii przebiegających przez centrum miasta.

Jak poinformował w środę rzecznik MPK Marek Gancarczyk, oferta Solarisa została wybrana w przetargu, w którym uczestniczyły dwie firmy. Polski producent zaoferował cenę ponad 6,2 mln zł netto za cztery autobusy. Jego konkurent z Czech - blisko 7 mln zł netto.

Zgodnie z warunkami przetargu producent będzie miał osiem miesięcy od uprawomocnienia się decyzji o wyborze jego oferty na realizację zamówienia i dostawę pojazdów. Elektryczne, niskopodłogowe autobusy będą miały ok. 9 metrów długości. Komfort podróży zapewni m.in. klimatyzacja. W wyposażeniu znajdzie się także system informacji pasażerskiej oraz monitoring. Baterie elektryczne autobusów można będzie ładować za pomocą pantografu oraz przez wtyczkę.

d37iis1

W 2014 r. Kraków, jako pierwsze polskie miasto uruchomiło linię autobusową w pełni obsługiwaną przez pojazdy elektryczne. Wybrano linię nr 154, która wiedzie m.in. przez centrum Krakowa, by autobusy nie zanieczyszczały zabytkowego obszaru. Na linię tę obsługiwaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, w ramach testów skierowano cztery pojazdy, trzech producentów, w tym Solarisa.

Obecnie miejską komunikację w Krakowie obsługują dwaj przewoźnicy: Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne oraz Mobilis. Ich autobusy pokonują rocznie ok. 36 mln kilometrów.

d37iis1

Podziel się opinią

Share
d37iis1
d37iis1