Trwa ładowanie...
25-02-2016 08:22

Polska firma zamierza kontrolować chińskie części i samochody

Polska firma zamierza kontrolować chińskie części i samochodyŹródło: zdjęcie producenta
d5n3yve
d5n3yve

Należąca do grupy Work Service firma Exact Systems otwiera swoją spółkę w Chinach. Zamierza zatrudnić w tym roku 100 osób, które będą kontrolowały wyroby wytwarzane przez kilku producentów samochodów oraz dostawców części i podzespołów.

Jak poinformowała firma, Chiny to dwunaste państwo - i pierwsze poza Europą - w którym powstanie jej lokalna spółka. Jej przedstawiciele przypominają, że w 2015 roku wyprodukowano tam 24,5 mln samochodów i sprzedano 24,6 mln - co czyni ten kraj największym rynkiem motoryzacyjnym na świecie.

Prezes Exact Systems Paweł Gos zaznaczył, że branża motoryzacyjna w ostatnich latach była lokomotywą całej chińskiej gospodarki. I choć dane o wzroście tamtejszego PKB na poziomie 6,9 proc. są najgorsze od kilku lat, wciąż są dodatnie. Według prognoz utrzymać powinna się też obecna dynamika produkcji i sprzedaży pojazdów - również chińskich marek.

d5n3yve

- W 2015 r. sprzedaż chińskich marek samochodów osobowych osiągnęła 8,7 mln sztuk, o 15 proc. więcej w porównaniu roku do roku. Tym samym rodzime marki osiągnęły ponad 41-proc. udział w całkowitej sprzedaży samochodów osobowych w Chinach. Wszystkie te elementy stanowią znakomity grunt do ekspansji - ocenił Gos.

Firma zapowiada wolę przeniesienia dobrze działającego i efektywnego modelu jej pracy na chiński grunt. Powstające od podstaw chińskie przedstawicielstwo, które ma działać w szczególności w Szanghaju i okolicach, już otrzymało zgodę lokalnego sądu rejestrowego na działanie, a wkrótce ma dostać licencję biznesową.

Odpowiedzialny za przedsięwzięcie dyrektor ds. rozwoju rynków zagranicznych Paweł Wieczorek zaakcentował, że na chińskim rynku firma nie czuje się anonimowo. Jeszcze w 2016 roku liczy na co najmniej jeden kontrakt z producentami własnego wyposażenia oraz z kilkoma dostawcami części motoryzacyjnych. W sumie do końca tego roku planuje zatrudnienie około 100 osób.

Założenia te wynikają m.in. z wieloletniej już współpracy z klientami w Europie, którzy mają zakłady na terenie Chin i zapraszają swojego partnera także do współpracy w tym kraju. - Ponadto mamy dobre rozeznanie w rynku dostawców ze strony partnerów chińskich, dla których wykonujemy zlecenia w wielu krajach europejskich. Od wielu lat pracujemy również z filiami chińskich zakładów zlokalizowanych w Polsce - wyjaśnił Wieczorek.

d5n3yve

Prezes Gos wskazał też na możliwość wsparcia na rynku chińskim polskich dostawców dostarczających swoje części i komponenty do chińskich producentów samochodów. - Taka pomoc dziesięć tysięcy kilometrów od macierzystych zakładów może okazać się nieocenionym patriotycznym wsparciem i podnosić konkurencyjność polskich fabryk - ocenił.

Dotąd mająca siedzibę w Częstochowie firma Exact Systems rozwijała działalność w zakresie kontroli jakości części samochodowych w jedenastu krajach (Polska, Niemcy, Czechy, Słowacja, Rosja, Wielka Brytania, Turcja, Rumunia, Węgry, Belgia, Holandia). Pracuje w nich obecnie niemal 5 tys. kontrolerów jakości. Spółki zagraniczne generują prawie połowę przychodów firmy.

Exact Systems jest spółką zależną grupy kapitałowej Work Service.

PAP/BC

d5n3yve
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5n3yve
Więcej tematów