Trwa ładowanie...
d4lp7g3
Polka skonstruowała tani pojazd dla osób niepełnosprawnych
Newseria

Polka skonstruowała tani pojazd dla osób niepełnosprawnych

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4lp7g3

Aleksandra Szendzielorz, laureatka międzynarodowego etapu konkursu Toyota Dream Car Art Contest sprzed trzech lat, wcieliła swoje pomysły w życie, ułatwiając tym samym życie innym. Osiemnastolatka skonstruowała właśnie pojazd dla osób niepełnosprawnych. W ten sposób pomogła swojej babci, mającej trudności z chodzeniem.

Nowe rozwiązania technologiczne wymagają wyobraźni. Japoński producent co roku organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny Toyota Dream Car Art Contest. Od 2006 roku do siedziby firmy w Japonii przysyłane są najlepsze prace dzieci, biorących udział w tej zabawie. To prawdziwa kopalnia pomysłów i jednocześnie źródło wiedzy o tym, co jest ważne dla twórczych, uzdolnionych młodych ludzi, którzy za dekadę lub dwie zaczną wnosić swój wkład w światową gospodarkę i jednocześnie prowadzić samochody. W ubiegłorocznej edycji konkursu udział wzięło 875 tys. młodych artystów z 81 krajów świata.

d4lp7g3

Aleksandra Szendzielorz startowała w konkursie dwukrotnie: w 2012 została jedną z finalistek (90 najlepszych prac z całego świata). W 2013 roku ponownie, jako laureatka polskiej części konkursu, stanęła do rywalizacji międzynarodowej i znalazła się w gronie zwycięzców. W nagrodę razem z obydwojgiem rodziców została zaproszona do Japonii. Oprócz talentu plastycznego jurorzy docenili u Oli wartości wspólne z filozofią koncernu i konsekwentne dążenie do celu. Dla dziewczynki konkurs był impulsem do tego, by zacząć wcielać swoje teoretyczne pomysły w życie; pierwszym krokiem do realizacji marzeń.

Jej praca przedstawiała samochód sterowany myślami, mający pomagać w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym. Ola, dziś 18-latka, wraz z grupą przyjaciół postanowiła zbudować pojazd, który ułatwi poruszanie się jej babci, mającej kłopoty z chodzeniem. Niewielki skuter jest napędzany silnikiem elektrycznym i powstał z używanych części oraz przedmiotów codziennego użytku.

Toyota doceniła osiągnięcie Oli i jej przyjaciół, które wymagało dużych umiejętności oraz determinacji. Japoński koncern przygotował filmowy reportaż o polskiej młodej graficzce, jej pasji oraz o powstaniu pojazdu. Widzowie mają okazję obserwować styl pracy dziewczynki, jej zamiłowanie do obcowania z naturą i ciepłe relacje z bliskimi.

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d4lp7g3

Podziel się opinią

Share

d4lp7g3

d4lp7g3