Trwa ładowanie...
18-08-2014 16:08

Polaris rozpoczął testową produkcję quadów

Polaris rozpoczął testową produkcję quadówŹródło: zdjęcie producenta
d1fyoc7
d1fyoc7

Firma Polaris Polska rozpoczęła 18 sierpnia w Opolu testową produkcję quadów. Seryjna ruszy w połowie września. W tym roku z taśm firmy ma zjechać ok. tysiąc pojazdów, w przyszłym już 25 tys. Inwestycja kosztowała 100 mln zł.

Dyrektor operacyjny Polaris Polska Bogusław Dawiec powiedział PAP, że pierwsze prace na linii montażowej rozpoczęły się w poniedziałek rano. Na początek testowana jest produkcja popularnych quadów - jednego z trzech modeli pojazdów, które będą produkowane w opolskim Polarisie. - Sprawdzamy zgodność instrukcji i narzędzi na każdym stanowisku. Potwierdzamy w ten sposób, że linia produkcyjna, narzędzia i ludzie są gotowi do przyszłej seryjnej produkcji - wyjaśniał Dawiec.

Pierwsze quady będą wytwarzane w Opolu przez dwa dni. Następnie - już gotowe pojazdy - będą testowane pod kątem technicznym. Do połowy września w ten sam sposób będzie sprawdzana produkcja każdego modelu, który będzie powstawał w Opolu. Prócz quadów będą to także pojazdy wieloosobowe typu Ranger i pojazdy rekreacyjno-sportowe RZR. - W tym czasie, jeśli będzie potrzeba, będą poprawiane i usprawniane linie produkcyjne - dodał Dawiec.

Regularna, seryjna produkcja w Polaris Polska w Opolu ruszy w połowie września. W pierwszej kolejności wytwarzane będą quady, a pod koniec roku także pojazdy RZR i Ranger. Dawiec poinformował, że do końca grudnia ma zjechać z taśmy w sumie ok. 1000 pojazdów. W przyszłym roku produkcja wzrośnie do 25 tys. Według założeń docelowo w opolskim Polarisie produkowanych będzie ok. 90 sztuk dziennie, w tym ok. 60 quadów. Wytwarzane w Opolu pojazdy trafiać będą głównie na rynki Europy, Azji oraz Bliskiego Wschodu.

d1fyoc7

Dotychczas w opolskim Polarisie pracę znalazło ponad 130 pracowników, w tym ok. 75 pracowników produkcyjnych. Dawiec zaznaczył, że na produkcji zatrudnieni zostali tylko pracownicy miejscowi. Trzon kadry - do pozycji liderów grup - szkolony był w USA i Meksyku, a pracownicy produkcyjni na miejscu. Poza tym na stałe w Opolu pracę zaczęło dotychczas ośmiu obcokrajowców z USA i Meksyku. - Podczas rozruchu wspierają nas też np. w czasie tygodniowych pobytów koledzy z USA - dopowiedział dyrektor operacyjny Polarisa. W tym roku pracę w Polarisie w Opolu znaleźć ma w sumie ok. 180 osób, docelowo nawet do 500.

Budowa hali amerykańskiego Polarisa przy ul. Wspólnej w Opolu rozpoczęła się oficjalnie we wrześniu 2013 roku. Zakład powstał na 12-hektarowej działce, na terenie opolskiej podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Inwestycja warta jest 100 mln zł. W zbudowanej hali o powierzchni ponad 30 tys. metrów kw. znalazły się m.in. spawalnia, lakiernia, a także linie produkcyjne i montażowe.

Firma Polaris Polska należy do amerykańskiej grupy Polaris Industries, która powstała w 1954 r. w Minnesocie. Zatrudnia ok. 4,5 tys. pracowników i jest notowana na amerykańskiej giełdzie. Koncern ma fabryki w USA, Meksyku i Indiach. Polaris Polska w Opolu to pierwsza europejska fabryka amerykańskiej firmy.

d1fyoc7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fyoc7
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj