Trwa ładowanie...

Polak za średnią krajową może kupić 851 litrów paliwa. Jak to wygląda w innych krajach?

Ponad połowa w cenie paliwa to podatki, dlatego to od ich wysokości zależą stawki na stacjach w różnych krajach. W Polsce za średnią pensję można kupić 851 litrów paliwa, ale są państwa, gdzie wynik jest zdecydowanie lepszy.

d4m5dsr
d4m5dsr

Ilość paliwa, które można kupić za średnią krajową, zależy oczywiście od dwóch czynników – ceny na stacji i wysokości zarobków. Te pierwsze mają związek z kwestiami podatkowymi oraz dostępnością ropy. Np. w USA benzyna kosztuje prawie dwa razy mniej niż w Europie (choć i tam różnice pomiędzy stacjami bywają duże), podobnie sytuacja wygląda w Rosji, a w Arabii Saudyjskiej można paliwo kupić jeszcze taniej. Tam za litr benzyny zapłacimy równowartość niecałej złotówki, a za olej napędowy mniej niż 50 groszy. Z drugiej strony w Norwegii, dla której paliwa stanowią ponad połowę wartości eksportu, na stacjach jest rekordowo drogo. Blisko 8 zł za litr benzyny robi wrażenie.

Przynajmniej na nas. Gdyż i tak najważniejsze jest to, ile paliwa można kupić za średnią pensję. W tym porównaniu zdecydowanie widać przewagę USA nad Europą. Wyraźnie niższa cena i stosunkowo wysokie zarobki oznaczają, że typowy Amerykanin za miesięczne wynagrodzenie może kupić aż 4924 l benzyny. W Europie, mimo tak dużej ceny, wysoki wynik osiągnęła Norwegia, ale i tak w przypadku tego skandynawskiego kraju rezultat jest ponad dwa razy gorszy niż w USA i wynosi 2319 l. Zaraz za Norwegią znalazła się Wielka Brytania (gdzie również większe niż w innych krajach pensje rekompensują wysoką cenę benzyny) z wynikiem 2300 l. W pozostałych krajach Europy Zachodniej jest podobnie i wartości te są maksymalnie o 25 proc. niższe.

Niestety nasza część Europy nie może się pochwalić już taką sytuacją. Ceny na stacjach są co prawda nieco niższe (Polska jest w tej kwestii jednym z najtańszych krajów Unii Europejskiej), ale zarobki mamy zdecydowanie mniejsze. Oznacza to, że w Polsce za średnią pensję kupimy 851 l 95-oktanowej benzyny. W Czechach wynik ten jest niewiele lepszy (868 l), a na Węgrzech - gorszy (709 l). Niestety wartości te szybko się nie zmienią.

źródło: TVN Turbo

d4m5dsr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m5dsr
Więcej tematów