Trwa ładowanie...

Polacy wyróżnieni w londyńskim konkursie

Share
Polacy wyróżnieni w londyńskim konkursie
Źródło: Srokowski Design
d1tdoy1

Ewelina i Paweł Srokowscy to para polskich projektantów, którzy zostali wyróżnieni przez Transport of London z okazji roku poświęconego autobusom jeżdżącym po brytyjskiej stolicy. Ich rzeźba została wystawiona w centrum Londynu na Trafalgar Square.

Londyńska komunikacja miejska obchodzi rok autobusu („Year of the Bus”) i z tej okazji zorganizowano konkurs dla stylistów, którego tematyką były „piętrusy” wożące na co dzień mieszkańców brytyjskiej stolicy. Pierwszy etap polegał na zaprezentowaniu koncepcji, w efekcie czego wybrano blisko 60 projektów, które miały być zrealizowane. W konkursie wzięli udział nie tylko początkujący artyści, ale też uznani twórcy.

Założeniem projektu Eweliny i Pawła Srokowskich było podkreślenie zalet nowego londyńskiego autobusu (New Routmaster). Rzeźba, która przyjęła kształt tego pojazdu, została wykonana z luster i została nazwana „Niewidoczny dla środowiska”. Ma to podkreślać ekologiczne zalety nowego autobusu. Samo dzieło Srokowskich też jest przyjazne dla środowiska. Oryginalnie miało zostać wykonane ze zwykłych potłuczonych luster, jednak w takiej formie mogłoby być niebezpieczne dla przechodniów, a w szczególności dzieci. Dlatego twórcy zdecydowali się na wykorzystanie recyklingowanego lustra poliwęglanowego.

Rzeźba autorstwa Polaków faktycznie wydaje się wtapiać w tło i staje się niewidoczna zachowując przy tym kształt i szczegóły stylistyczne nowego londyńskiego autobusu. Po prezentacji wyróżnionych dzieł na Trafalgar Square, rzeźba Srokowskich została przeniesiona do Parku Olimpijskiego, a pod koniec roku wraz z innymi zostanie sprzedana na aukcji charytatywnej.

sj/tb/sj, moto.wp.pl

d1tdoy1

Podziel się opinią

Share
d1tdoy1
d1tdoy1
Więcej tematów