Polacy chcą zadbać o czystość w swoich samochodach
Porządku – tego właśnie najbardziej chcemy w swoich samochodach. Aż 45 proc. polskich kierowców deklaruje, że częściej będzie sprzątało swoje samochody. Niecałe 9 proc. badanych planuje zadbać o regularne przeglądy techniczne – pokazały wyniki raportu „Komfort jazdy II” przygotowanego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków.
- Ponad 40 proc. zapytanych przez nas osób zadeklarowało, że w tym roku będzie częściej sprzątać samochody. Co ciekawe, dużo mniej kierowców planuje, że będzie dobrze jeździć, bądź też doposaży samochód w wymagany sprzęt jak gaśnica, trójkąt ostrzegawczy czy też będzie regularnie odwiedzać serwisy samochodowe - mówi newsrm.tv Michał Jaśkiewicz z Kongsberg Automotive Pruszków.
O porządku we własnym samochodzie częściej myślą kobiety. Chęć utrzymania porządku zmienia się też wraz z wiekiem zapytanych. Połowa respondentów (50 proc.) w wieku 25-34 przyznała, że będzie częściej sprzątać, tych w wieku 18-24 było aż o 11 proc. mniej (39 proc.). Co ciekawe takie deklaracje częściej składali mieszkańcy regionu północno-wschodniego (53 proc.), najrzadziej mieszkańcy północnej Polski (37 proc.).
Co istotne, wyniki badania wykazały, że tylko nieliczna grupa polskich kierowców planuje pamiętać o regularnych przeglądach oraz wyposażeniu auta w apteczkę czy gaśnicę. Takie deklaracje złożyło niecałe 10 proc. respondentów. O dodatkowym sprzęcie najczęściej zamierzają pamiętać najmłodsi kierowcy, w wieku 18-24 (13 proc.). W grupie wiekowej 45-55 takie plany ma jedynie 4 proc.
Jakie następstwa ma jazda zaniedbanym samochodem? Jeśli nie czyścimy regularnie wnętrza, pozostawiamy je bakteriom. Badacze z Queen Mary University w Londynie policzyli, że na każdym calu kwadratowym kierownicy liczba ta wynosi aż 700. Dla porównania w toalecie na takiej samej powierzchni czai się około 80 bakterii. Najbrudniejszym miejscem w samochodzie jednak nie okazała się kierownica, lecz bagażnik, w którym przewozimy zakupy ze sklepu. Jedną z zaobserwowanych tam bakterii jest bacillus cereus, która powoduje zatrucia pokarmowe, a żyje na ryżu, makaronie i ziemniakach.
Zaniedbana kabina pasażerska przekłada się również na niższy komfort jazdy. Zbierający się we wnętrzu kurz chłonie wilgoć z powietrza, a to sprawia, że łatwiej dochodzi do zaparowania szyb.