Trwa ładowanie...
13 stycznia 2009, 22:54

Pół wieku pasów bezpieczeństwa

Pół wieku pasów bezpieczeństwa
d3qtkcr
d3qtkcr

W tym roku przypada 50. rocznica wprowadzenia przez szwedzkiego producenta samochodów Volvo trzypunktowych pasów bezpieczeństwa jako standardowego wyposażenia pojazdów osobowych.

Pas taki stał się najważniejszym elementem systemu bezpieczeństwa użytkowników samochodów i uratował życie setkom tysięcy, jeśli nie milionom ludzi.

Volvo jako pierwszy producent na świecie zaczął montować takie pasy w 1959 roku we wszystkich pojazdach modelu Amazon przeznaczonych na rynek USA i krajowy.

d3qtkcr

Początkowo producent odczuł nawet z tego powodu spadek sprzedaży swych pojazdów. Nowość budziła nieufność, wielu kierowców obawiało się "przypasania" do samochodu.

Model trzypunktowego pasa, stosowany powszechnie do dzisiaj, opracował inżynier Nils Bohlin "kupiony" przez Volvo z pionu produkcji lotniczej szwedzkiego koncernu SAAB. Przy konstrukcji pasa samochodowego Bohlin wzorował się na modelach pasów stosowanych w lotnictwie.

Trzypunktowe pasy zastąpiły proponowane do tego czasu mało efektywne pasy pojedyncze. Stosowane w nich poprowadzenie pojedynczego pasa ukośnie przez tułów powodowało, że w razie wypadku ludzie zawisali na takim pasie lub nawet wysuwali się spod niego.

d3qtkcr

Kolejnym krokiem w rozwoju i upowszechnieniu trzypunktowych samochodowych pasów bezpieczeństwa był wynalazek innego inżyniera Hansa Karlssona, zastosowany w 1962 roku. Karlsson opracował pasy z bezwładnościowym napinaczem taśmy, stosowane obecnie już we wszystkich samochodach. Dzięki nim znikła m.in. konieczność każdorazowego dopasowywania pasów do sylwetki człowieka; wystarczy jeden ruch, by pas zapiąć lub odpiąć.

Michał Haykowski (PAP), fot. VOLVO

d3qtkcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qtkcr
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj