Trwa ładowanie...

Pogorszyła się jakość paliw w Polsce

Pogorszyła się jakość paliw w PolsceŹródło: Thinkstockphotos
d1n2y5p
d1n2y5p

4,14 proc. próbek paliw ciekłych skontrolowanych przez Inspekcję Handlową w 2012 roku nie spełniało norm jakościowych - rok wcześniej było to 2,99 proc. Najgorzej wypadły badania oleju napędowego - wynika z raportu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Inspekcja Handlowa w 2012 r. po raz kolejny kontrolowała jakość paliw w Polsce. Do badań pobrano łącznie 1337 próbki paliw ciekłych, w tym 561 próbek benzyn i 776 próbek oleju napędowego - podaje UOKiK na swojej stronie internetowej. Skontrolowane zostały hurtownie, producenci paliw, firmy magazynujące i transportujące paliwa oraz stacje paliw. W ubiegłym roku na wniosek policji sprawdzono także dwie autocysterny transportujące paliwo, z których pobrano 6 próbek.

Paliwo niespełniające parametrów wpływa negatywnie na pracę silnika - może spowodować jego awarię, gorszego paliwa zużywa się też więcej, niż normalnie. Naraża to użytkowników na ponoszenie kosztów napraw i remontów silników, zmniejsza komfort jazdy.

Jak pokazuje raport, pogorszyła się ogólna jakość paliw ciekłych sprzedawanych na stacjach benzynowych - 4,14 proc. przebadanych próbek nie spełniało norm (rok wcześniej było to 2,99 proc.). Poprawiła się przy tym jakość wlewanej do baków benzyny - tylko w przypadku 1,43 proc. przebadanych próbek normy zostały przekroczone, (rok wcześniej takich próbek było 2,64 proc.), a pogorszyła się jakość oleju napędowego - wymaganiom nie odpowiadało 7,84 proc. próbek (w 2011 roku - 3,45 proc.) - skomentowała dyrektor Departamentu Inspekcji Handlowej Anna Janiszewska.

Największe odstępstwa od norm jakościowych paliw ciekłych stwierdzono na stacjach w województwach: lubuskim (norm nie spełniało 15,79 proc. próbek), warmińsko-mazurskim (11,11 proc.), opolskim (7,14 proc.), łódzkim (6,67 proc.). Nieprawidłowości nie odnotowano w województwach: podlaskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim.

d1n2y5p

Przeprowadzona w 2012 roku losowa kontrola jakości gazu LPG wykazała nieprawidłowości w przypadku 1,03 proc. sprawdzonych próbek, rok wcześniej było to 1,8 proc.

Inspekcja Handlowa sprawdzała też jakość oferowanych na rynku biopaliw ciekłych. Kontrola przeprowadzona na terenie całego kraju, na 39 stacjach, nie wykazała nieprawidłowości. W 2011 r. nieprawidłowości ujawniono w 5,83 proc. próbek, a w 2010 r., - w 12,5 proc. próbek. Na stronie internetowej UOKiK-u można sprawdzić, o które stacje chodzi.

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj