Podwójne zwycięstwo VW w SzwecjiŹródło: Materiały prasowe/Volkswagen
d1z3iez
d1z3iez

Rajd Szwecji okazał się bardzo udany dla ekipy Volkswagena. Zwyciężył Jari-Matti Latvala, zaś drugi był Andreas Mikkelsen.

Polo R WRC okazało się najszybsze na szwedzkich trasach drugi raz z rzędu. Przez wiele kilometrów miała miejsce bratobójcza walka pomiędzy dwoma kierowcami ze Skandynawii. Ostatecznie zwyciężył ją Latvala, dla którego było to dziewiąte zwycięstwo w Rajdowych Mistrzostwach Świata, trzecie w Rajdzie Szwecji i drugie w barwach Volkswagena. Mikkelsen z kolei stanął po raz pierwszy na podium WRC. Mistrzowie Świata - Sebastien Ogier i Julien Ingrassia - po błędzie spadli na 20. pozycję, jednak po zaciętym pościgu ukończyli rajd na 6. miejscu.

Pojedynek kierowców Volkswagena trwał przez cały dystans rajdu. Dopiero ostatni dzień przyniósł decydujące rozstrzygnięcie bezpośredniej rywalizacji między kolegami z zespołu. W sobotę rano różnica między nimi wynosiła tylko 3,6 s - dopiero minimalny błąd Mikkelsena pozwolił odetchnąć Latvali. Błąd Ogiera natomiast polegał na spóźnionym o ułamek sekundy wejściu w zakręt i lądowaniu w zaspie na poboczu, co kosztowało go kilka minut straty. Łącznie Francuz wygrał jednak aż 10 oesów oraz zaliczył najdalszy skok (41 m) na słynnej hopce "Colin`s Crest", poprawiając dotychczasowy rekord Kena Blocka o 4 m.

- To wspaniałe uczucie wygrać Rajd Szwecji po raz trzeci. Dowieźć zwycięstwo do mety nie było łatwo ze względu na trudne warunki i dobre czasy kolegów z zespołu. Musieliśmy być maksymalnie skoncentrowani i dać z siebie wszystko - powiedział Latvala. - Stanięcie na podium było moim marzeniem. Ostatni dzień w Szwecji był prawdziwym wyzwaniem. Mój zespół, pilot i ja zasłużyliśmy sobie na kilka piw. Jest powód do świętowania - zaznaczył Mikkelsen.

Po Rajdzie Szwecji nastąpiła zamiana na pozycji lidera mistrzostw - pierwsze miejsce (40 punktów) zajmuje Latvala, drugie (35 punktów) Ogier a trzecie (30 punktów) Ostberg. Na czele klasyfikacji Volkswagen (72 punkty) wyprzedza Citroen Total Abu Dhabi WRT (56 punktów).

Źródło: Volkswagen