Trwa ładowanie...
d1sjucs
wiadomości

Podlaskie/ Wniosek o pozwolenie ma budowę obwodnicy Suwałk

Share
d1sjucs

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku złożyła do wojewody podlaskiego wniosek o wydanie pozwolenia na budowę obwodnicy Suwałk. Jeszcze w tym roku lub na początku 2015 drogowcy chcą ogłosić przetarg na wykonawcę tej inwestycji.

Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Jej budowa została zapisana w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym pomiędzy rządem, a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023.

Obwodnica Suwałk będzie elementem powstającej drogi ekspresowej S 61 Via Baltica, która będzie prowadzić od Ostrowi Mazowieckiej (Mazowieckie) przez Łomżę do Suwałk i granicy z Litwą w Budzisku. To ważny korytarz transportowy, którym odbywa się ruch w stronę państw nadbałtyckich.

d1sjucs

Rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski powiedział PAP w środę, że złożenie wniosku o wydanie tzw. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRID) oznacza, że zgromadzona jest cała potrzebna dokumentacja łącznie z projektem suwalskiej obwodnicy.

Jeżeli wniosek przedłożony przez inwestora nie będzie wymagał uzupełnienia, pozwolenie na budowę powinno być wydane najpóźniej w ciągu 9 miesięcy. "Tak więc pozwolenia na budowę należy się spodziewać w pierwszym półroczu przyszłego roku" - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł.

"Jeżeli tak się stanie, to w ciągu kilku miesięcy pozwolenie na budowę dla obwodnicy Suwałk powinno zostać wydane (...) Jeżeli postępowanie zostanie rozpoczęte, a centrala Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad da zielone światło do ogłoszenia przetargu na budowę obwodnicy Suwałk, to myślę, że w przyszłym roku powinna rozpocząć się fizycznie budowa obwodnicy naszego miasta" - mówił w środę dziennikarzom w Suwałkach prezydent tego miasta Czesław Renkiewicz.

Przetarg ma być ogłoszony pod koniec 2014 r., albo na początku 2015 roku - poinformował PAP Rafał Malinowski z GDDKiA. Budowa ma potrwać 2-3 lata.

Obwodnica Suwałk ma mieć 13 km długości. Będzie drogą o standardzie drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Będzie omijać Suwałki od strony zachodniej. Będzie się łączyć z obwodnicą Augustowa, której budowa dobiega końca. Augustowska obwodnica ma być oddana do użytku jeszcze tej jesieni.

d1sjucs

Podziel się opinią

Share
d1sjucs
d1sjucs
Więcej tematów