20 konsorcjów i firm jest zainteresowanych zaprojektowaniem i budową obwodnicy Suwałk (Podlaskie) - poinformowała w poniedziałek Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Suwalska obwodnica będzie elementem przyszłej trasy S61 Via Batlica.
W poniedziałek otwarto oferty w przetargu ograniczonym na tę inwestycję. Wpłynęły oferty od firm z całej Europy, m.in. Polski, Czech, Włoch i Hiszpanii - poinformował rzecznik białostockiej GDDKiA Rafał Malinowski.
Oferty będą teraz sprawdzane pod względem formalnym, czy spełniają warunki uczestnictwa w przetargu. Do tych konsorcjów i firm, które spełnią te określone warunki, do końca pierwszego kwartału 2015 r. będą wysłane specyfikacje przetargowe oraz zaproszenia do przedstawienia konkretnych ofert cenowych. Umowę z wybranym podmiotem GDDKiA chce podpisać w czwartym kwartale 2015 r. - poinformował Malinowski.
Przetarg odbywa się w systemie "projektuj (optymalizuj) i buduj". Jak tłumaczyli wcześniej drogowcy, oznacza to, że wykonawca inwestycji będzie mógł proponować zmiany w podstawowych założeniach technicznych inwestycji, np. jedne materiały zastępować innymi, albo zmieniać technologie.
Obwodnica Suwałk będzie się łączyć z oddaną w listopadzie do użytku obwodnicą Augustowa (ponad 36 km), która częściowo jest trasą S61. Via Baltica to trasa, którą odbywa się międzynarodowy ruch w stronę państw nadbałtyckich. Obwodnica Suwałk będzie miała 12,8 km długości. Cała będzie drogą ekspresową. Będzie omijać Suwałki od zachodu i północy.
Według przyjętych założeń inwestora, suwalska obwodnica ma mieć cementową nawierzchnię. W ramach budowy powstaną węzły drogowe: Suwałki-Południe, Suwałki-Zachód, budowane będą wiadukty, przejścia dla zwierząt, drogi serwisowe.
Obwodnica Suwałk to jedna z kluczowych, oczekiwanych inwestycji drogowych w regionie. Jej budowa została zapisana w Kontrakcie Terytorialnym, podpisanym pomiędzy rządem, a samorządem województwa podlaskiego na lata 2014-2023. Władze Suwałk wypowiadały się już wcześniej, że liczą, że budowa obwodnicy zacznie się jeszcze w 2015 r. Ma potrwać 2-3 lata.