Trwa ładowanie...
01-09-2009 11:50

Podatkowa powódź

Podatkowa powódźŹródło: PAP
d1n48ni
d1n48ni

*Pracownicy są oburzeni pomysłem resortu finansów, aby płacić podatek od używania służbowych aut do celów prywatnych. Nie wiedzą, że już dziś fiskus może go naliczyć. *

Dlatego eksperci zgadzają się z Ministerstwem Finansów, że w takiej sytuacji wprowadzenie uproszczonego obliczania podatku dochodowego od osób fizycznych jest konieczne.

(fot. PAP/Paweł Brzeziński)
Źródło: (fot. PAP/Paweł Brzeziński)

Propozycja ministerstwa nie oznacza wprowadzenia opodatkowania wykorzystywania samochodów służbowych do celów prywatnych, ale jedynie ustanowienie jasnych zasad naliczania podatku. Dlatego należy ocenić ją pozytywnie - mówi Andrzej Taudul, doradca podatkowy z kancelarii Paczuski & Taudul. Tłumaczy, że dziś w takich sytuacjach także należy naliczać podatek, stosując ogólne zasady wynikające z ustawy o PIT. Szkopuł w tym, że nie wiadomo, jak to robić. W efekcie firmy, które chcą być uczciwe, same narażają się na spór z organami podatkowymi. Jeśli już bowiem przyznają się, że pracownicy używają służbowych aut do celów prywatnych, to powstaje kwestia ustalenia wartości tego świadczenia. A tu pomysły kontrolujących bywają różne. Zdarzają się nawet próby przyjmowania cen z wypożyczalni samochodów mogące prowadzić do nieuzasadnionego naliczania bardzo wysokiego podatku.

d1n48ni

Podatek obliczany od stałej podstawy stanowiącej ułamek ceny lub wartości samochodu to krok w dobrym kierunku. Wprowadzenie tego rozwiązania rozwiałoby wątpliwości płatników co do sposobu ustalania przychodu - potwierdza Tomasz Kret, ekspert podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

To dobry pomysł, który sprawdził się w innych krajach europejskich. Dzięki niemu podatnicy będą mogli uniknąć ryzyka, a budżet uzyska wpływy z pewnością wyższe niż obecnie. Dziś tak naprawdę najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemu jest udawanie, że go nie ma. I większość firm stosuje właśnie tę metodę - mówi Andrzej Taudul.

(fot. PAP/Leszek Szymański)
Źródło: (fot. PAP/Leszek Szymański)

Nie oznacza to, że propozycje resortu nie budzą kontrowersji. Bardzo poważne wątpliwości wywołuje nałożenie na policję obowiązku kontrolowania, czy pracownik jedzie w celu służbowym czy prywatnym. Po pierwsze nie bardzo wiadomo, jak miałby to robić. Po drugie trudno sobie wyobrazić, by policja informowała urząd skarbowy np. o wszystkich pojazdach firmowych zatrzymanych w weekend. Po trzecie wreszcie przepisy te sprawiłyby, że drogówka stałaby się organem podatkowym. A to oznacza, że w kontaktach z nią podatnik powinien mieć nie tylko obowiązki, ale także uprawnienia wynikające z ordynacji podatkowej - mówi Marek Kolibski, doradca podatkowy w spółce KNDP.

d1n48ni

Zwraca też uwagę na inne wątpliwości, np. fakt, że nowe rozwiązania powinny objąć również przedsiębiorców i wspólników spółek osobowych. Przecież oni także wykorzystują służbowe samochody do celów prywatnych i obecnie nie mają w praktyce możliwości, aby z tego tytułu prawidłowo rozliczyć się z fiskusem.

Ponadto Marek Kolibski zauważa, że w założeniach MF nie ma odniesienia do kosztów przedsiębiorcy, czyli amortyzacji lub rat leasingowych. Aby proponowane rozwiązanie było spójne systemowo, powinno być tak, że albo opodatkowania prywatnego użytku nie będzie w ogóle wpływać na te koszty, albo też wartość dodatkowego przychodu pracownika powinna być dla firmy kosztem, jako cześć jego wynagrodzenia - zauważa Kolibski.

Konrad Piłat Rzeczpospolita

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj