Trwa ładowanie...
d43o0jd

Początek roku przyniósł niewielkie obniżki cen paliw

Share
Początek roku przyniósł niewielkie obniżki cen paliw
Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d43o0jd

Rok 2014 zaczął się od niewielkich spadków cen paliw na polskich stacjach. W nadchodzącym tygodniu powinny utrzymywać się one na stabilnym poziomie - wskazują analitycy rynku paliw.

Jak informują analitycy e-petrol.pl, w pierwszych dniach nowego roku o jeden grosz potaniała benzyna 95 i LPG, a w krótkiej perspektywie większych zmian cen raczej nie będzie. Wskazują, że w przyszłym tygodniu dla benzyny bezołowiowej 95 najbardziej prawdopodobnym przedziałem cen jest zakres 5,30-5,39 zł/l. W przypadku benzyny 98-oktanowej e-petrol.pl spodziewa się pułapu 5,53-5,64 zł/l. Prognozuje, że olej napędowy będzie kosztował 5,32-5,42 zł za litr, a autogaz 2,62-2,68 zł za litr.

"Źródłem noworocznej przeceny są doniesienia z Libii o możliwym w perspektywie kilku dni przywróceniu produkcji na jednym z największych pól naftowych w tym kraju. Konflikty wewnętrzne tego ważnego dla europejskiego rynku dostawcy surowca, skutkujące niemal całkowitym wstrzymaniem eksportu ropy, były jedną z głównych przyczyn trwającego do połowu listopada na rynku naftowym odbicia. Jeśli władze w Trypolisie faktycznie będą w stanie zapanować nad sytuacją wewnątrz kraju, to będzie to mocny argument za dalszym spadkiem notowań ropy w pierwszych tygodniach roku" - informuje e-petrol.pl.

d43o0jd

Analitycy BM Reflex wskazują, że średnia cena benzyny 95 kształtuje się na poziomie 5,33 zł/l, czyli o jeden grosz mniej za litr niż przed tygodniem i 10 groszy mniej niż przed rokiem. W przypadku oleju napędowego ten tydzień przyniósł także jednogroszowy spadek średniej ceny do 5,39 zł/l. Tym samym litr oleju napędowego kosztuje o 13 groszy mniej niż rok temu. Cena autogazu pozostała na niezmienionym poziomie 2,68 zł/l, czyli 5 groszy na litrze mniej niż przed rokiem.

"Dzięki spadkom cen paliw na rynku hurtowym to nie będzie koniec obniżek na stacjach. Na kolejny tydzień spodziewamy się korekt w dół średnio do 2 groszy na litrze" - wskazują analitycy.

Jak wyjaśniają, obniżki w hurcie wynikają m.in. z umocnienia złotego wobec dolara jeszcze w końcu ubiegłego roku. "Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku była wyceniana na 95,44 USD, czyli o 2,98 USD mniej niż na koniec 2013 roku, natomiast Brent w dostawach na luty na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie potaniała o 3,02 USD, do poziomu 107,78 USD za baryłkę" - czytamy w analizie.

Wygraj paliwo o wartości 3.000 zł! Kliknij i weź udział w konkursie

d43o0jd

Podziel się opinią

Share
d43o0jd
d43o0jd
Więcej tematów