Trwa ładowanie...
wiadomości
13-09-2013 12:16

Pociągiem czy samochodem: czym szybciej jeździ się po Polsce?

Pociągiem czy samochodem: czym szybciej jeździ się po Polsce?Źródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d2xqs7l
d2xqs7l

Jechać samochodem czy może lepiej wybrać pociąg? Własne cztery kółka już dawno przestały być synonimem luksusu, a stały się codziennością. Pociągi zaś - szczególnie w pierwszej klasie - oferują dziś znacznie więcej niż jeszcze 20 lat temu. Na niektórych trasach jeżdżą też szybciej niż wtedy i z łatwością wyprzedzają samochody. Kiedy warto wybrać PKP?

Samochód daje niezależność i pozwala nam cieszyć się podróżą bez konieczności tolerowania przypadkowych towarzyszy drogi. Wybór pociągu sprawia zaś, że podczas jazdy możemy zająć się czymś zupełnie innym i nie musimy obawiać się zaczajonych w zaroślach policjantów z miernikiem prędkości. Pozostaje jeszcze kwestia czasu przejazdu i jego kosztów. Czy podróż samochodem trwa krócej niż pociągiem? Sprawdziliśmy to na przykładzie sześciu popularnych tras. W badaniu brano pod uwagę połączenia pomiędzy dużymi polskimi miastami. Porównano dwie opcje: podróż samochodem, ale z wyłączeniem autostrad oraz podróż pociągiem bez przesiadek - według rozkładu TLK. Co szybciej doprowadzi nas do celu? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od trasy, którą musimy pokonać.

Samochód najlepiej radzi sobie na trasie Warszawa - Wrocław: jest na miejscu ponad trzy godziny wcześniej niż pociąg. Natomiast kolej wygrywa na linii Poznań - Warszawa: na „metę” dowozi pasażerów prawie dwie godziny szybciej - Jeśli chcemy dojechać z Poznania do Warszawy to lepiej wybrać się tam pociągiem chyba, że zamierzamy skorzystać z autostrady. Wówczas trasę pokonamy w zaledwie w dwie godziny i 44 minuty, ale zapłacimy za przejazd 30 złotych. Podobnie jest z trasą Łódź - Gdynia. Jeśli wybierzemy się w nią samochodem z ominięciem autostrad, nad Zatokę Gdańską dojedziemy w pięć godzin i 44 minuty, a więc będziemy o trzy kwadranse szybciej niż pociąg. Jeśli natomiast wybierzemy autostradę, w Gdyni będziemy po upływie trzech godzin i 48 minut. To prawie trzy godziny krócej niż pociągiem. Dodatkowo w kasie płatnej części A1 zostawimy jednak 30 złotych.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Samochody wyprzedzają pociągi nie tylko na trasie Warszawa - Wrocław, i Łódź - Gdynia ale także na odcinku między Wrocławiem i Olsztynem: podróż autem jest w tym wariancie krótsza prawie o dwie godziny. Kolej święci triumfy na wspomnianej trasie Poznań - Warszawa oraz na drodze ze Szczecina do Poznania. W tym drugim przypadku pociągi wyprzedzają samochody o ok. pół godziny. Na trasie Warszawa - Kraków sprawa jest nieco bardziej skomplikowana: podróż samochodem trwa ok. 4 godzin, natomiast czas podróży z wykorzystaniem TLK może wynosić zarówno 3,5 jak i 5,5 godziny - w zależności od wybranego połączenia.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po drogach krajowych w Polsce dniach 1-10 września 2013.

Źródło: Korkowo.pl

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj