Trwa ładowanie...
d24x9p7

Po zmianie przepisów liczba nietrzeźwych rowerzystów znacznie zmalała

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po zmianie przepisów liczba nietrzeźwych rowerzystów znacznie zmalała
(PAP/Wojciech Pacewicz)
d24x9p7

Po złagodzeniu przepisów dotyczących nietrzeźwych rowerzystów ich liczba drastycznie spadła. Czy jest ich faktycznie mniej, czy też nie stanowią już łakomego kąska dla policji - zastanawia się "Dziennik Gazeta Prawna".

Dopóki jazda na podwójnym gazie była przestępstwem, pijani rowerzyści stanowili plagę - w krytycznych latach 2005-06 było ich nawet 80 tys., potem 50-56 tys. Ale gdy przekwalifikowano to przestępstwo na wykroczenie ich liczba spadła do 33 tys. w 2014 r.

- Trudno sądzić, że zmiana przepisów spowodowała aż tak znaczącą poprawę - mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego. Jak ocenia, mamy do czynienia z zmianą nastawienia policji.

* ILE WART JEST TWÓJ SAMOCHÓD? MOŻESZ SIĘ ŁATWO PRZEKONAĆ *
- Jednym z podstawowych elementów decydujących o ocenie jakości i sprawności policji jest wykrywalność przestępstw; kiedy zaliczała się do nich jazda na rowerze w stanie nietrzeźwości, jej wykrycie podnosiło statystyki - wyjaśnia Stefański.

d24x9p7

Policja zapewnia jednak, że funkcjonariusze nie traktują rowerzystów inaczej tylko dlatego, iż prawo jest łagodniejsze. Jak wskazuje, statystyki zmieniły się w efekcie mniejszego przyzwolenia na jazdę na podwójnym gazie.

ll

d24x9p7

Podziel się opinią

Share

d24x9p7

d24x9p7