Trwa ładowanie...
d44xxwn
d44xxwn
Wiadomości

Płock/ Ograniczenia w ruchu ciężarówek na przełomie lipca i sierpnia

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d44xxwn

Płock (Mazowieckie) przesunął termin wprowadzenia ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych, w tym o wadze powyżej 16 ton oraz wiozących ładunki niebezpieczne. Zaczną one obowiązywać na przełomie lipca i sierpnia. Wcześniej planowano, że będzie to koniec czerwca.

Powodem decyzji o przesunięciu wprowadzenia ograniczeń dla ciężarówek, w tym TIR-ów, na płockich ulicach jest to, że nie wszyscy lokalni przewoźnicy wystąpili do tamtejszego Urzędu Miasta o wydanie specjalnych zezwoleń, uprawniających do wjazdu w obszar stref objętych zakazem.

Wprowadzenie ograniczeń dla pojazdów ciężarowych i przewożących ładunki niebezpieczne samorząd Płocka realizuje w oparciu o projekt "Stop Tirom", zgłoszony do tamtejszego budżetu obywatelskiego w 2013 r. Jego pomysłodawcy uznali za zasadne wydawanie specjalnych zezwoleń dla pojazdów objętych ograniczeniami, dzięki którym będą one mogły wjeżdżać na określone ulice miasta pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

d44xxwn

Chodziło o zmniejszenie liczby ciężkich pojazdów, których przejazd przez centrum miasta jest uciążliwy dla jego mieszkańców, a także wpływa na pogorszenie stanu nawierzchni dróg oraz bezpieczeństwa w ruchu samochodowym.

"Jesteśmy gotowi organizacyjnie wprowadzić ograniczenia z dnia na dzień, ale wciąż zbyt wielu lokalnych przewoźników dopiero teraz występuje o zezwolenia na poruszanie się po Płocku. A to ważne, by znaleźć +złoty środek+ w ochronie naszych dróg przed przeładowanymi samochodami i jednocześnie nie uderzyć w interesy lokalnych producentów oraz przewoźników" - wyjaśnił Hubert Woźniak z płockiego Urzędu Miasta. Przypomniał, że wydawanie zezwoleń prowadzone jest tam od 30 marca.

Jak zapowiedział Woźniak, nowy termin wprowadzenia w Płocku ograniczeń w ruchu samochodów ciężarowych zostanie ogłoszony z tygodniowym wyprzedzeniem. W związku ze zmiana przepisów w lokalnym ruchu samochodowym, zmienione zostanie oznakowanie drogowe na ulicach miasta oraz na trasach dojazdowych.

Z danych płockiego Urzędu Miasta wynika, że w ostatnich latach liczba samochodów ciężarowych przejeżdżających tranzytem przez Płock to kilkadziesiąt tysięcy pojazdów w ciągu roku. Z kolei ilość substancji niebezpiecznych przewożonych przez miasto każdego roku transportem drogowym wynosi ok. 1,4 mln ton - bez uwzględnienia tranzytu. W Płocku znajduje się zakład główny PKN Orlen, jeden z największych w Europie kompleksów rafineryjno-petrochemicznych, należący do tzw. infrastruktury krytycznej.

d44xxwn

Wcześniej płocki Urząd Miasta informował, że po wprowadzeniu nowych przepisów, ciężki ruch tranzytowy oraz z materiałami niebezpiecznymi będzie odbywał się bez ograniczeń wyłącznie po drogach pełniących rolę "stworzonych do tego celu korytarzy komunikacyjnych". Identyfikatory do wjazdu i poruszania się wyznaczonymi ulicami będą musiały posiadać pojazdy przewożące towary niebezpieczne oraz o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 ton. Identyfikatory takie będą wydawane również dla samochodów o masie całkowitej przekraczającej 8 ton, np. firm dostawczych, usługowych, działających na terenie miasta.

Wprowadzane w Płocku zasady zostały przeanalizowane i zweryfikowane m.in. przez tamtejszą policję i straż miejską, a także Inspekcję Transportu Drogowego, w efekcie czego zostały one dostosowane do aktualnych potrzeb komunikacyjnych miasta.

d44xxwn

Podziel się opinią

Share

d44xxwn

d44xxwn