Trwa ładowanie...
dnvj41i
07-07-2014 19:00

Płock/ Będzie nowoczesny dworzec autobusowy i kolejowy z hotelem

dnvj41i
dnvj41i

W Płocku (Mazowieckie) do końca roku powstanie nowoczesny dworzec autobusowy i kolejowy wraz z hotelem. Obiekt, budowany w ramach rewitalizacji dotychczas istniejącego dworca, będzie posiadał zadaszone perony, a także część handlową i usługową.

"Nowy dworzec będzie gotowy do końca roku, prawdopodobnie już w listopadzie" - powiedział w poniedziałek prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

W 2012 r. samorząd Płocka przejął nieodpłatnie budynek dworca o powierzchni 888 metrów kw. od PKP i przekazał go gminnej spółce Rynex. Ta opracowała projekt rewitalizacji oraz termomodernizacji obiektu wraz z jego rozbudową i zagospodarowaniem terenu przyległego.

Na inwestycję tę w lutym 2014 r. Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy Jessica udzielił 10 mln zł niskoprocentowej pożyczki. Rewitalizacja dworca, w tym budowa nowej jego części, ma kosztować 7,7 mln zł, a pozostałe 2,3 mln zł przeznaczone zostaną na poprawę efektywności energetycznej obiektu.

dnvj41i

Nowy dworzec będzie miał prawie dwukrotnie większą powierzchnię niż funkcjonujący do tej pory, wybudowany jeszcze w latach 60. XX wieku. Zyska m.in. część przeznaczoną na usługi, w tym gastronomiczne oraz sklepy. Będzie też hotel, posiadający 33 pokoje.

Według Nowakowskiego, budowa dworca to jedna z najważniejszych obecnie inwestycji w Płocku, która w znaczący sposób poprawi obsługę ruchu pasażerskiego lokalnego i tranzytowego, zwłaszcza autobusowego. "Będziemy zachęcać poszczególnych przewoźników, by korzystali z nowoczesnego dworca, który będzie wizytówką miasta" - dodał prezydent Płocka.

Nowakowski przyznał, że w przyszłości nowy dworzec stałby się ważnym elementem planowanego połączenia kolejowego Płock-Modlin. "Cały czas wraz władzami samorządowymi województwa mazowieckiego staramy się, by wpisać projekt linii kolejowej z Płocka do Modlina do kontraktu terytorialnego i pozyskać na tę inwestycję fundusze zewnętrzne, w tym unijne" - podkreślił Nowakowski.

Jak zaznaczył Zbigniew Bednarski, wiceprezes płockiej spółki Rynex, dworzec będzie pełnił funkcję multimodalnego centrum komunikacyjnego, czyli obiektu obsługującego wszystkie środki transportu, w tym autobusy połączeń lokalnych i dalekobieżnych, a także busy i pociągi. "Nowy dworzec to w zamierzeniu miejsce, gdzie pasażer będzie mógł dowolnie korzystać zarówno z połączeń docelowych, jak i z przesiadek, w tym także związanych z komunikacją miejską. Będzie również postój taksówek" - dodał.

dnvj41i

Wraz z oddaniem do użytku nowego dworca Urząd Miasta Płocka planuje zorganizowanie ogrzewalni dla bezdomnych, z której będą mogli oni korzystać podczas zimy. Wcześniej, w okresie zimowych mrozów, bezdomni pojawiali się na dworcu, który służył im także jako miejsce noclegu. "W dzielnicy, gdzie powstaje nowy dworzec, szukamy miejsca, które można przeznaczyć na ogrzewalnię dla bezdomnych. Do zimy takie miejsce na pewno powstanie" - powiedział PAP Hubert Woźniak z biura prasowego płockiego Urzędu Miasta.

dnvj41i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnvj41i
Więcej tematów