Trwa ładowanie...
23 sierpnia 2010, 10:40

Plaga oszukańczych wypadków

Plaga oszukańczych wypadkówŹródło: PAP
d1prfip
d1prfip

30 tys. samochodowych stłuczek rocznie na Wyspach Brytyjskich jest celowo aranżowanych po to, by od firmy ubezpieczeniowej, w której ubezpieczony jest sprawca "wypadku" wyłudzić odszkodowanie - donosi serwis Press Association.

(fot. sxc.hu)
Źródło: (fot. sxc.hu)

Według biura ds. ścigania malwersacji ubezpieczeniowych IFB (Insurance Fraud Bureau) średnia wysokość takich oszukańczych roszczeń wynosi 17 tys. funtów. Łączny koszt dla firm ubezpieczających kierowców sięga z tego tytułu 350 mln funtów rocznie. Koszt ten jest przerzucany na klientów, co podnosi średnią stawkę ubezpieczenia w całym kraju.

Z danych wynika, iż oszustwa (ang. crash for cash) występujące początkowo w północno-zachodniej Anglii rozszerzają się na inne rejony kraju, w tym po raz pierwszy na Londyn.

W pierwszej dziesiątce miejsc, w których odnotowano najwięcej tego rodzaju oszustw znalazł się wschodni Londyn - z lokatą szóstą i północny - z dziewiątą. "Stolicą" celowo aranżowanych stłuczek jest Birmingham w środkowej Anglii.

d1prfip

Oszustwo polega zwykle na tym, że kierowca na rondzie lub na prostej drodze gwałtownie hamuje bez oczywistego powodu w bliskiej odległości od samochodu jadącego tuż za nim. Prowadzący z drugiego pojazdu ma za mało czasu, by wyhamować i dochodzi do zderzenia. Kierowca uszkodzonego auta występuje z roszczeniem wobec firmy ubezpieczeniowej kierowcy, który w niego wjechał. Ubezpieczyciel płaci za szkody materialne, odholowanie pojazdu i ewentualne obrażenia na ciele kierowcy. Samochód często spisywany jest na straty.

Zaniepokojenie policji budzi fakt, że malwersanci wybierają swoje ofiary z rozmysłem (preferują m.in. osoby starsze), co powoduje, że jazda samochodem staje się mniej bezpieczna. Kierowca jest mniej pewny, czego się spodziewać po tym, który jedzie przed nim.

W kwietniu 2010 r. sąd w Manchesterze skazał 24-letniego Abdullaha Ahmeda na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na 12 miesięcy za udział w spisku mającym na celu oszustwa wobec firm ubezpieczających kierowców.

Także w kwietniu sąd w Liverpoolu skazał 25-osobowy gang za podobny spisek z 2005 roku przeciwko firmie ubezpieczeniowej Allianz na sumę 1,5 mln funtów. Stojący na czele gangu Darren Duvall otrzymał karę 3 lat pozbawienia wolności.

d1prfip
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1prfip
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj