Trwa ładowanie...
d11w2a0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Plaga "leżących policjantów" w Polsce. Nie zdajemy sobie sprawy, jakie są tego skutki

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Plaga "leżących policjantów" w Polsce. Nie zdajemy sobie sprawy, jakie są tego skutki
(domenta publiczna)
d11w2a0

Progów zwalniających na polskich drogach jest więcej niż w innych krajach UE, a wciąż przybywa nowych. Większość z nich jest wykonana niezgodnie z przepisami. Są też powodem zanieczyszczenia powietrza - informuje "Gazeta Wyborcza".

- Z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie wynika, że w powietrzu, którym oddychają mieszkańcy, jest dwa i pół razy więcej pyłów pochodzących ze ścierających się klocków hamulcowych i opon niż ze spalin - czytamy w artykule.

Kraje zachodnie odchodzą od stosowania progów, nazywanych popularnie "leżącymi policjantami" i wprowadzają zamiast nich zwężenia na jezdniach oraz tzw. szykany, które wymuszają na kierowcach ich omijanie.

d11w2a0

Według autora, również świadomość Polaków, że "przyspieszanie z 5-10 km na godz. co 30 metrów potrafi nawet trzykrotnie zwiększyć zużycie paliwa, a więc i ilość spalin" jest nikła.

Gazeta zwraca uwagę na fakt, że zarządy dróg stawiają progi na każdą sugestię mieszkańców, chcących utemperować kierowców. Stąd tak wiele progów rażąco niezgodnych z normami - zbyt wysokich i łamiących zasadę, że mają być oddalone o 15 m od budynków mieszkalnych.

Zobacz także: Progi zwalniające powodują hałas i pękanie ścian

udm

d11w2a0

Podziel się opinią

Share

d11w2a0

d11w2a0