Trwa ładowanie...
07-11-2012 16:22

Pijanego kierowcę wypadek może zrujnować

Pijanego kierowcę wypadek może zrujnowaćŹródło: PAP/Mirosław Trembecki
dinvhoj
dinvhoj

Każdy posiadacz samochodu musi wykupić ubezpieczenie OC, z którego w razie spowodowania wypadku, pokryte zostaną straty poszkodowanego. Jeśli jednak winny całej sytuacji kierowca prowadził po spożyciu alkoholu, za wszystko zapłaci z własnej kieszeni.

Zwykle to, co napisano drobnym drukiem, okazuje się w umowach najważniejsze. Problem polega jednak na tym, że czyta to tylko niewielki odsetek tych, którzy ją zawierają. Podobnie jest z polisami OC. Wykupić musi ją każdy właściciel samochodu i prawie każdy sądzi, że niezależnie od okoliczności to ubezpieczyciel poniesie koszty związane ze spowodowanym przez niego wypadkiem. Jest tak, o ile sprawca zdarzenia jest trzeźwy lub nie przekroczył dopuszczonego prawem limitu zawartości alkoholu we krwi. W przeciwnym wypadku można bardzo dotkliwie odczuć skutki swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

W razie wypadku spowodowanego przez pijanego kierowcę początkowo wszystko przebiega tak jak zwykle. Poszkodowany otrzymuje zwrot wszelkich poniesionych strat z polisy OC sprawcy. Kiedy jednak jego roszczenia zostaną zaspokojone, zakład ubezpieczeniowy rozpoczyna dochodzenie swoich praw zgodnie z zapisami w ustawie o ubezpieczeniach. Towarzystwo występuje z regresem, czyli żądaniem dokonania przez sprawcę całkowitego zwrotu kosztów poniesionych w związku z wypłatą świadczenia dla poszkodowanego.

(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
Źródło: (fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nie trzeba dużej wyobraźni, by stwierdzić, że może być to ogromna suma. Nie zamyka się ona wyłącznie do pokrycia kosztów naprawy uszkodzonego samochodu. Ofiara wypadku może z polisy OC sprawcy sfinansować wypożyczenie auta zastępczego, koszty leczenia i rehabilitacji. Jeśli winny kolizji był pijany, za wszystko zapłaci z własnej kieszeni. Co więcej, jeśli ofiara wypadku dozna uszczerbku na zdrowiu, sprawca może zostać również zobowiązany do wypłacania jej renty do końca życia.

dinvhoj

Jak podaje Komenda Główna Policji, w 2011 roku nietrzeźwi użytkownicy dróg uczestniczyli w blisko 5 tys. wypadków drogowych, co stanowiło 12,4 proc. zdarzeń, których uczestnicy odnieśli obrażenia lub ponieśli śmierć.

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

Źródło: Newseria

tb/moto.wp.pl

dinvhoj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dinvhoj
Więcej tematów