Trwa ładowanie...
d2zc3xw
23-06-2016 15:40

Pierwsze studia dualne na Politechnice Śląskiej we współpracy z KSSE

d2zc3xw
d2zc3xw

Studia dualne, których program łączy teorię z praktyczną nauką zawodu, uruchomi w nowym roku akademickim Politechnika Śląska. Przedsięwzięcie, wspierane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną (KSSE), ma dopasować umiejętności inżynierów do wymagań inwestorów.

"Dualny program kształcenia to wartość dla inwestorów, ponieważ ich przedsiębiorstwa zasili kadra o wysokich kompetencjach skrojonych na miarę ich potrzeb; to równocześnie wartość dla studentów, którzy wiedzę zdobywaną w salach wykładowych będą przez cały okres studiów konfrontowali z najnowocześniejszym, praktycznymi rozwiązaniami inżynierskimi" - wyjaśnił w czwartek prezes KSSE Piotr Wojaczek.

Studia na nowym kierunku Mechanika i Budowa Maszyn o profilu praktycznym uruchomi Wydział Mechaniczny Technologiczny gliwickiej uczelni. Na absolwentów szkół średnich czeka 30 miejsc. Praktyczną stronę kształcenia zapewnią uczestniczące w programie globalne firmy sektora automotive, działające w KSSE i poza nią, np. Tenneco Automotive Polska, Nexteer Automotive Poland, Electropoli Poland, czy Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji Bosmal.

Dopływ na rynek pracy osób wykształconych zgodnie z oczekiwaniami inwestorów ma zapewnić inicjatywa "Talenty Inżynierskie Sieci K2", realizowana w ramach rozwijanej od marca ubiegłego roku Regionalnej Sieci K2 - Kariera i Kompetencje. Jej założycielem jest Klaster Silesia Automotive & Advanced Manufacturing, a działalność koordynuje KSSE.

d2zc3xw

Inicjatywa "Talenty Inżynierskie Sieci K2" jest adresowana do tegorocznych absolwentów szkół średnich o dużym potencjale rozwoju na kierunkach technicznych, z predyspozycjami do pracy na stanowiskach inżynierskich i kierowniczych.

Uczestnicy inicjatywy rozpoczną naukę w nowym roku akademickim - od października do grudnia zaplanowano zajęcia na uczelni, a przez kolejne dwa miesiące będą zdobywać wiedzę praktyczną na stażach u pracodawców. Również semestr wiosenny będzie podzielony: od marca do maja nauka na uczelni, a od czerwca do września - staże u pracodawców. Będą one realizowane w oparciu o umowę o pracę lub na zlecenie, a uczestnicy będą mieli prawo do wynagrodzenia i urlopu.

Po ukończeniu nauki, oprócz dyplomu, absolwenci studiów dualnych otrzymają Certyfikat Kompetencji Sieci K2. Koordynatorzy projektu zapewnią też absolwentom wsparcie w planowaniu indywidualnej ścieżki kariery w firmach uczestniczących w projekcie, zainteresowanych wykorzystaniem ich zawodowego potencjału.

Prodziekan ds. organizacji i rozwoju na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej Anna Timofiejczuk wskazuje, iż absolwenci tego wydziału znajdują zatrudnienie w poszukującej specjalistów branży automotive, pracując dla takich marek jak BMW czy PSA.

d2zc3xw

"KSSE jest ekspertem w przyciąganiu na Śląsk firm branży motoryzacyjnej; na tej bazie rozwinęła się nasza współpraca w zakresie prowadzenia studiów dualnych, ale nie tylko. Współpracujemy również z KSSE oraz firmami do niej należącymi w zakresie badań naukowych, często wypracowując wspólnie innowacyjne rozwiązania" - powiedziała prodziekan.

Zajęcia praktyczne oraz staże w ramach studiów dualnych na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn będą prowadzone we współpracy z inwestorami wchodzącymi w skład klastra Silesia Automotive & Advanced Manufacturing oraz innymi firmami. Klaster to inicjatywa KSSE, realizowana wspólnie i na rzecz firm z branży motoryzacyjnej i instytucji z nią współpracujących.

Według przedstawicieli klastra, program "Talenty Inżynierskie Sieci K2" i studia dualne to przedsięwzięcie unikalne nie tylko w skali regionu, ale i kraju, głównie ze względu na uczestnictwo kilkunastu firm, które angażując się w program wzięły na siebie odpowiedzialność za efekty kształcenia. Zobowiązały się one do wdrożenia standardów gwarantujących jakość edukacji zawodowej, m.in. realizowania staży w oparciu o ujednolicony program, wypłacania studentom wynagrodzenia i stypendiów w czasie nauki oraz prowadzenia ewaluacji w ramach systemu.

Nabór do programu jest nadal otwarty. Rekrutację uczestników prowadzi Centrum Kariery K2.

d2zc3xw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zc3xw
Więcej tematów