ycipk-66kjp0
ycipk-66kjp0

Pierwsza pomoc na egzaminie na prawo jazdy bez defibrylatora

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
ycipk-66kjp0

Egzaminy na prawo jazdy będą rozszerzone o część sprawdzającą praktyczną umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Początkowo wśród wymagań była zapisana też obsługa defibrylatora, ale posłowie chcą zrezygnować z tego obowiązku.

Zespół ds. bezpieczeństwa drogowego pracuje nad kolejnymi zmianami w egzaminach na prawo jazdy. Tym razem nie chodzi o zestaw pytań, a zupełnie nową część związaną z udzielaniem pierwszej pomocy. Do tej pory kandydaci na kierowców tylko teoretycznie umieli jej udzielać, a weryfikacja wiedzy ograniczała się do odpowiedzi na pytania przy komputerze. Teraz ma się to zmienić i osoby ubiegające się o prawo jazdy będą musiały pokazać, czy w praktyce radzą sobie z takim zadaniem jak resuscytacja.

W propozycjach zmian pojawił się też zapis o sprawdzeniu umiejętności korzystania z defibrylatora. Postulat ten wystosowały środowiska ratowników medycznych, powołując się na rosnąca liczbę takich urządzeń i brak wiedzy, jak z nich korzystać. Teraz posłowie jednak wykreślili z projektu ten wymóg. Stwierdzili oni, że defibrylatory nie należą do wyposażenia podstawowego samochodu, a nawet w dużym mieście poszukiwanie takiego urządzenia nie jest łatwe. Oznacza to, że najpewniej przyjedzie ono w karetce, gdzie będzie znajdowała się osoba, które je obsłuży.

ycipk-66kjp0

Jak zatem ma wyglądać szkolenie i egzamin z udzielania pierwszej pomocy? Kurs będzie prowadzony przez ratowników medycznych i będzie obejmował 2 godziny zajęć teoretycznych oraz 4 praktycznych – informuje gazetaprawna.pl. Całość będzie kończyć się egzaminem, którego zaliczenie będzie wymagane do uzyskania prawa jazdy.

Choć obowiązek posiadania wiedzy i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy istnieje od dawna, to w praktyce większość kierowców nie potrafi jej udzielać. Dodatkowy kurs kończący się egzaminem nie powinien być trudny, ale zapewni, że w razie wypadku, kierujący będzie widział, jak się zachować. Temat samych defibrylatorów może wrócić dopiero wtedy, gdy wejdą przepisy wymuszające wyposażanie w takie urządzenia budynków lub infrastruktury drogowej.

(źródło: gazetaprawna.pl)

sj/tb/sj, moto.wp.pl

ycipk-66kjp0

Akcesoria samochodowe. Duży wybór, atrakcyjne ceny. Zobacz oferty!

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-66kjp0

ycipk-66kjp0
ycipk-66kjp0