Trwa ładowanie...
d10tx64

Parkowanie na drogach przeciwpożarowych. Za łamiących prawo wezmą się spółdzielnie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Parkowanie na drogach przeciwpożarowych. Za łamiących prawo wezmą się spółdzielnie
(Eastnews)
d10tx64

Za źle parkujące samochody, które blokują drogi pożarowe – co jest od lat problemem wielkich blokowisk – wezmą się spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Nie z własnej woli, ale przez wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który je do tego zobowiązuje. To finał głośnego konfliktu na linii spółdzielnie – straże miejskie.

O sprawie obszernie informuje „Rzeczpospolita”. NSA orzekł, że to zarządca ulicy musi dbać o to, by drogi przeciwpożarowe były przejezdne. Nie wystarczy, że wezwie straż miejską i na jej barkach pozostawi sprawę samochodów, które blokują ruch.

Wszystko zaczęło się od prośby spółdzielni „Energetyka” z Warszawy. Mieszkańcy wezwali straż pożarną, bo pojazdy blokowały drogę. Ta przyjechała, stwierdziła, że faktycznie tak jest, po czym zobowiązała spółdzielnię do działania.

d10tx64

„Energetyka” nie zgodziła się z tym i odwołała się do komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Odwołanie zostało odrzucone, sprawa trafiła więc do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. WSA orzekł, że zarządca drogi (spółdzielnia), ma nie tylko obowiązek wytyczenia trasy przeciwpożarowej, ale również dbania o nią. „Energetyka” odwołała się jeszcze do NSA, ale ten podtrzymał wyrok niższej instancji.

Od teraz to spółdzielnie będą się zwracały do parkujących, by nie blokowali przejazdów dla wozów strażackich. O nieprawidłowościach będą informowały straż miejską i policję.

Za parkowanie na drodze pożarowej właścicielowi grozi odholowanie (odpowiednie uprawnienia ma straż miejska i policja) na własny koszt oraz mandat karny za łamanie zakazu parkowania lub postoju. W przypadku pożaru właściciel auta może być pociągnięty do odpowiedzialności za utrudnianie prowadzenia działań ratowniczych, co zagrożone jest karą aresztu, grzywny (do 500 zł) albo nagany.

Źródło: Rzeczpospolita, MAK

d10tx64

Podziel się opinią

Share

d10tx64

d10tx64