Paliwo tańsze niż przed rokiem, ale podrożeje
*Początek wiosny zachęca do pierwszych wypadów za miasto, a marcowe podróżowanie samochodem w tym roku jest zdecydowanie tańsze niż w ubiegłym. Ostatnie dni miesiąca przynoszą kolejną obniżkę kosztów tankowania, ale kierowcy przyzwyczajeni do tego, że ceny na stacjach spadają z tygodnia na tydzień powinni mieć się na baczności. Komentarz do sytuacji na rynku ropy i paliw w okresie 24-28 marca 2014 r. *
Ceny na stacjach znajdują się blisko tegorocznych minimów. Sytuacja na rynku hurtowym jest zgoła odwrotna – tu benzyna wspięła się na rekordowe dla 2014 r. poziomy.
W rafineriach drożej
Odbicie na rynku naftowym, związane z ograniczeniami dostaw z Libii, szybko znalazło przełożenie na hurtowy rynek paliw w Polsce. Na przestrzeni ostatniego tygodnia w cennikach rodzimych producentów dominowały podwyżki, w wyniku których notowania 95-oktanowej benzyny ustanowiły nowe tegoroczne maksimum cenowe na poziome 4214,30 PLN/metr sześc. Dzisiaj metr sześcienny tego paliwa kosztuje średnio 4213,00 PLN. Podwyżki, choć w mniejszej skali, nie ominęły też oleju napędowego, który jest dzisiaj o 33,60 PLN droższy niż w ubiegły piątek. Metr sześcienny diesla kosztuje średnio w hurcie 4148,60 PLN.
Obniżek na stacjach ciąg dalszy
W tym tygodniu solidarnie spadały ceny wszystkich gatunków paliw. Najmocniej, bo aż o 3 grosze, potaniała benzyna bezołowiowa 95. Litr tego paliwa to średnio wydatek rzędu 5,29 PLN. Olej napędowy po jednogroszowej obniżce kosztuje średnio 5,33 PLN/l. Najtańszy w tym roku jest autogaz, za który płacimy średnio 2,63 PLN/l.
Opisana wcześniej sytuacja na rynku hurtowym powoduje, że prognozy detalicznych cen paliw przygotowane przez e-petrol.pl nie mogą być inne jak wzrostowe. Wyjątkiem jest jedynie autogaz, który może pogłębić tegoroczne minimum. Prognozowe przedziały cenowe to: dla 95-oktanowej benzyny 5,29-5,39 PLN/l, dla oleju napędowego 5,28-5,37 PLN/l a dla autogazu 2,61-2,67 PLN/l.
Źróło: Reflex
tb/