Trwa ładowanie...
d26i29s
d26i29s
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Paliwo poniżej 5 zł/l a ma być jeszcze taniej

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d26i29s

Średnia cena litra oleju napędowego spadła poniżej 5 zł, a w tym tygodniu to samo czeka najpopularniejszą benzynę 95, twierdzi "Metro".

W przypadku ON ceny poniżej 5 zł to już standard. Litr oleju napędowego kosztuje obecnie w Polsce średnio 4,95 zł. To najmniej od połowy 2011 r. - wynika z danych firmy analitycznej BM Reflex. W tym tygodniu standardem na stacjach ma być benzyna 95 poniżej 5 zł za litr, za którą dziś płacimy średnio 5,01 zł.

Takie ceny na stacjach są efektem niskich cen ropy naftowej na światowych giełdach - obecnie trzeba za nią zapłacić ok. 80 dolarów za baryłkę. Najtaniej od prawie pięciu lat i aż o jedną czwartą mniej niż na początku tego roku. Według analityków spadki cen są zasługą Amerykanów, którzy zalewają świat tanią ropą ze złóż w łupkach. Pod koniec roku Amerykanie mają już wydobywać 9 mln baryłek ropy dziennie, czyli niemal tyle samo co Arabia Saudyjska czy Rosja.

d26i29s

Zdaniem Grzegorza Maziaka, kierownika zespołu analiz w firmie E-petrol, jest szansa, że za paliwo będziemy płacić jeszcze mniej. Na niektórych stacjach najpopularniejsze paliwa będziemy mogli kupować nawet za ok. 4,5 zł za litr, a średnia cena poniżej 5 zł, powinna utrzymywać się nawet do pierwszego kwartału 2015 r.

Niskie ceny ropy, mogą jeszcze spaść, jeśli po tanich łupkach - pojawi się kolejna innowacyjna metoda pozyskiwania ropy. Amerykanie mocno nad tym pracują. W pierwszych testach przeprowadzonych w Stanach udało się pozyskać ropę z piasków roponośnych, zbijając koszt wydobycia do zaledwie ok. 38 dol. za baryłkę. To realna cena, bo 25-30 dol. za baryłkę płacono za ropę w latach 2000 -2003. A tak niskie ceny ropy oznaczałaby kolejną rewolucję na stacjach benzynowych na całym świecie.

Źródło: PAP

ll/moto.wp.pl

Dzięki temu serwisowi koszt litra paliwa spada do zera. Sprawdź!

d26i29s

Podziel się opinią

Share

d26i29s

d26i29s