Trwa ładowanie...
26-06-2010 16:08

Owad twój wróg

Owad twój wróg
d1wuq1e
d1wuq1e

W miesiącach letnich dużym kłopotem są owady, które niestety lądują na szybach i karoserii samochodów. Jak się później okazuje skuteczne i całkowite wyczyszczenie karoserii bywa bardzo trudne. Również duże zniszczenia powodują żywice i smoła. Zwlekanie z ich usunięciem może spowodować trwałe uszkodzenie lakieru.

Nawet po krótkiej przejażdżce cały przód samochodu będzie oblepiony owadami i jeśli będziemy zwlekać z usunięciem tych resztek do kolejnego mycia, to może się okazać, że nie uda się już przywrócić lakierowi dawnego blasku. Lakiery współczesnych samochodów są znacznie mniej trwałe niż te stosowane dawniej i niestety bardziej narażone są na uszkodzenia. Jazda nawet z niedużą prędkością powoduje, że owady roztrzaskują się o elementy karoserii i poza nieestetycznym wyglądem jest jeszcze groźniejszy skutek. Owady, a raczej pozostałości po nich mają właściwości żrące, które bardzo szybko i nieodwracalnie niszczą lakier.

Niestety rozgniecionych owadów na samochodzie nie da się uniknąć. Na dodatek są trudne do usunięcia i nie wystarczy mycie zwykłym szamponem, aby skutecznie je usunąć. Trzeba użyć specjalnych preparatów do usuwania owadów, których na rynku jest pod dostatkiem. Przed użyciem należy zapoznać się z instrukcją, bo inaczej możemy narobić sobie więcej szkody niż pożytku. W większości preparatów kolejność postępowania jest taka sama. Zabrudzone miejsca nadwozia należy spryskać, odczekać kilka lub kilkanaście minut, a następnie obficie spłukać wodą. Jeśli efekty są niezadowalające czynność należy powtórzyć. Mycie powinniśmy wykonywać w cieniu, a karoseria nie może być nagrzana. Następnie można przystąpić do właściwego mycia nadwozia. Jeśli nie zamierzamy myć całego auta należy dokładnie spłukać całą zawartość preparatu, gdyż pozostawienie go może spowodować odbarwienia na lakierze. Nie zaleca się usuwania resztek owadów za pomocą myjek ciśnieniowych, gdyż można uszkodzić lakier, zwłaszcza na elementach plastikowych.

Ale nie tylko owady są groźne dla lakieru. Poważny problem stanowią także ptasie odchody, żywica z drzew i smoła. Ptasie odchody są jeszcze bardziej szkodliwe niż rozgniecione owady i jeśli zauważymy takie zanieczyszczenie należy natychmiast je zmyć, gdyż wystarczy nawet kilka godzin, aby lakier został na trwałe odbarwiony.

Równie groźne dla lakieru są żywice i soki z drzew, więc nie warto za wszelką cenę szukać zacienionego miejsca. Podobne działa na lakier smoła. Często do usuwania tych zanieczyszczeń służy ten sam środek co do usuwania owadów. Nie zaleca się stosowania rozpuszczalników, ponieważ mogą uszkodzić lakier.

Owadów, żywicy, czy smoły nie za się uniknąć w normalnej eksploatacji, ale można zmniejszyć skutki ich oddziaływania. Wystarczy częste i dokładne mycie nadwozia oraz zabezpieczenie lakieru specjalnymi woskami lub innymi preparatami ochronnymi. Oczywiście nie uchronią one przed zanieczyszczeniami, ale z zadbanego lakieru znacznie łatwiej będzie można usunąć zabrudzenia.

Autor: Grzegorz Burda

d1wuq1e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wuq1e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj