Trwa ładowanie...
d3mc4dd

Otwarto najszybszy odcinek autostrady w USA

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Otwarto najszybszy odcinek autostrady w USA
(PAP/EPA)
d3mc4dd

Najszybszy w USA odcinek autostrady, po którym można poruszać się z maksymalną prędkością ponad 136 kilometrów na godzinę ( 85 mil na godzinę), oddano w środę do użytku w Teksasie. Nowa autostrada łączy Austin i San Antonio, dwa najszybciej rozwijające się miasta tego stanu.

Za szybszą jazdę 64-kilometrowym odcinkiem autostrady nr 130 położonej na południowy wschód od Austin kierowcy zapłacą 6,17 dol. w jedną stronę. Jednak przez pierwsze dwa i pół tygodnia przejazd będzie bezpłatny - opłata będzie pobierana dopiero od 11 listopada.

To pierwszy odcinek autostrady w Stanach Zjednoczonych z dozwoloną prędkością 136,17 km/h. Dotychczas na najszybszych autostradach w Teksasie obowiązywała maksymalna prędkość 120 km/h (70 mil na godzinę). Na odcinkach w terenie zabudowanym maksymalna prędkość jest przeważnie ograniczona do 88 km/h.

d3mc4dd

Najszybszy w USA odcinek autostrady został wybudowany przez dwie prywatne firmy, hiszpańską Cintrę i Zachry z siedzibą w San Antonio w Teksasie. Decyzję o ustaleniu limitu prędkości na ponad 136 km/h podjęła stanowa legislatura w Teksasie. W zamian za zgodę za taki limit stan ma otrzymać od operatora płatnej autostrady 100 mln dolarów.

Przedstawiciele stanowego departamentu transportu w Teksasie zapewniają, że autostrada jest przystosowana do szybkiej jazdy. Ponad 60-kilometrowy odcinek omija tereny zabudowane. Droga jest przeważnie prosta. Specjalne tablice świetle zamontowane przy autostradzie mają przypominać kierowcom, że lewy pas przeznaczony jest dla wyprzedzających.

Policja zaapelowała do kierowców o nieprzekraczanie dozwolonej prędkości i zapowiedziała, że będzie karać mandatami tych, którzy ją przekroczą nawet minimalnie.

Pomysł podwyższenia limitu prędkości skrytykowało stowarzyszenie do spraw bezpieczeństwa autostrad skupiające gubernatorów amerykańskich miast (Governors Highway Safety Association). - Ciągle nie możemy dać sobie rady z przekraczaniem prędkości - powiedział dyrektor stowarzyszenia Jonathan Adkins. Co roku na amerykańskich drogach w wypadkach, których przyczyną była nadmierna prędkość, ginie 13 tys. osób. - Nie chciałbym być w chwili wypadku w samochodzie poruszającym się z prędkością 136 km/h - dodał.

Autostrady w Polsce, czyli drogi przez mękę!

d3mc4dd

Podziel się opinią

Share

d3mc4dd

d3mc4dd