Trwa ładowanie...
20 kwietnia 2016, 12:08

Ostatni Ford Ka wyjedzie z tyskiej fabryki w maju

Ostatni Ford Ka wyjedzie z tyskiej fabryki w majuŹródło: zdjęcie producenta
d4jvs2d
d4jvs2d

27 maja z taśmy montażowej fabryki FCA w Tychach zjedzie ostatni egzemplarz Forda Ka, produkowanego w ramach współpracy pomiędzy dwoma koncernami. W ciągu niespełna ośmiu ostatnich lat w Polsce powstało ponad pół miliona sztuk tego modelu.

Produkcja Forda Ka w zakładzie Fiat Chrysler Automobiles (kiedyś Fiat Auto Poland) w Tychach ruszyła jesienią 2008 r. na mocy porozumienia dwóch firm motoryzacyjnych: Fiata i Forda. Samochód jest wytwarzany na tej samej linii produkcyjnej co modele koncernu FCA (Fiat 500, Lancia Ypsylon).

O tym, że 2016 r. będzie ostatnim rokiem wytwarzania Forda w Tychach, przedstawiciele fabryki informowali już w ubiegłym roku. Na początku tego roku prognozowano, że model Ka będzie produkowany w Tychach do kwietnia. Teraz poinformowano, że ostateczna data zakończenia produkcji tego modelu w tyskiej fabryce to 27 maja.

Plan zakłada, że w 2016 r. w Tychach powstanie łącznie 12 tys. 661 egzemplarzy modelu. Łączna produkcja w latach 2008-2016 osiągnie 514 tys. 128 samochodów.

d4jvs2d

- Trudno mówić dokładnie o następcy modelu Ka. Wprowadzamy do oferty nowy samochód o nazwie Ka+, ale będzie on zdecydowanie większy od aktualnego modelu Ka i będzie to samochód pięciodrzwiowy. Pojawi się w salonach Forda w Europie jesienią tego roku. Fabryka, w której będzie produkowany ten model, nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona - poinformował Mariusz Jasiński, szef działu PR Ford Polska.

Przedstawiciele FCA Poland zapewniali wcześniej, że w związku z zaprzestaniem produkcji Forda zakład w Tychach nie planuje zmniejszenia liczby blisko 3,3-tysięcznej załogi, licząc na stabilny popyt na inne wytwarzane tu modele: Fiata 500, Lancię Ypsilon i Abartha 500.

W ubiegłym roku z linii produkcyjnej na Śląsku zjechało 48,9 tys. egzemplarzy Forda Ka. To niewiele ponad 16 proc. liczby wyprodukowanych w ubiegłym roku aut (302,6 tys.). Była to najniższa roczna produkcja Forda Ka w ciągu minionych siedmiu lat.

Produkcja nowego Forda Ka, który zastąpił obecny na rynku od 12 lat pierwowzór, ruszyła w Tychach jesienią 2008 r. - od września do końca tamtego roku powstało ok. 19 tys. egzemplarzy modelu; w 2009 r. osiągnięto rekordową roczną produkcję ponad 112,8 tys. aut. Rok później było to 92,9 tys. sztuk, a w 2011 roku - 67,2 tys. W trzech kolejnych latach rocznie wytwarzano między 51,6 a 55 tys. sztuk.

d4jvs2d

W 2008 r. przedstawiciele Forda informowali, że koncern zainwestował w to przedsięwzięcie 210 mln euro. Fabryka w Tychach zwiększyła wówczas zatrudnienie, przygotowała też nową powierzchnię produkcyjną, w tym spawalnię, lakiernię i halę montażu. Swój udział we wzroście zatrudnienia w Tychach Ford oceniał wówczas na ok. tysiąc osób. Okres "życia produktu" szacowano wtedy na ok. 10 lat.

Poprzedni, produkowany od 1996 roku, model Forda Ka, cieszył się dużą popularnością nabywców i został uznany za ikonę stylu. Sprzedano ponad 1,4 mln egzemplarzy.

PAP, oprac. BC

d4jvs2d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jvs2d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj