Orlen wchodzi na rynek niemiecki LPG
Orlen Gaz z grupy PKN Orlen podpisał ze spółką Autogarant GmbH kontrakt na regularne, comiesięczne dostawy LPG na rynek niemiecki. Transport m.in. w rejon Berlina i Cottbus, odbywać się będzie z rozlewni gazu płynnego w Krośnie Odrzańskim (Lubuskie).
Jak poinformowała w środę PAP Agnieszka Woźniak z Orlen Gaz, pierwsza dostawa LPG dotarła już na niemieckie stacje. Kontrakt z Autogarant GmbH, zakładający stopniowy wzrost wolumenu, został zawarty na czas nieokreślony, a dostawy realizowane będą w ramach bieżących potrzeb odbiorcy.
"Agresywne wejście na rynek niemiecki LPG jest jednym z priorytetów Orlen Gaz na 2010 r. Współpracą na dostawy gazu płynnego zainteresowani są kolejni niemieccy kontrahenci. Rozmowy prowadzone są także z Orlen Deutschland, siostrzaną spółką z grupy PKN Orlen" - oświadczyła Woźniak.
Dodała, że dla Orlen Gaz wejście na rynek gazu płynnego w Niemczech "to duża szansa rozwoju, zwłaszcza w pespektywie kurczącego się krajowego rynku LPG". W segmencie butli z gazem Orlen Gaz obecny jest na rynku niemieckim od czterech lat.
Woźniak podkreśliła, iż realizowanie przez Orlen Gaz dużych kontraktów na sprzedaż hurtową LPG oraz na bezpośrednie dostawy gazu płynnego na niemieckie stacje paliw umożliwia uruchomienie w lipcu 2009 r. terminalu morskiego w Szczecinie Zachodniopomorskie), zwiększającego potencjał operacyjny spółki.
Woźniak zwróciła uwagę, iż rynek autogazu rozwija się w Niemczech dynamiczniej niż w Polsce - w 2008 r. po niemieckich drogach jeździło 300 tys. samochodów zasilanych LPG, podczas gdy rok wcześniej tylko 200 tys.; o ponad 1 tys. zwiększyła się też liczba stacji autogazowych.
Istniejący od 1995 r. Orlen Gaz jest największym podmiotem na polskim rynku gazu płynnego. Zajmuje się sprzedażą propanu, butanu oraz mieszaniny propan-butan. Zarządza 10 rozlewniami. Posiada m.in. terminal lądowy w Sokółce koło Białegostoku (Podlaskie) oraz terminal morski w Szczecinie, przystosowany do rozładunku tankowców z gazem i magazynowania dostaw.