Trwa ładowanie...
d1jtklc
Artykuł sponsorowany

Opony letnie – jakie wybrać, o czym pamiętać?

Okres zimowych mrozów i ślizgawek na drogach powoli odchodzi w niepamięć. Czas więc pomyśleć o zmianie ogumienia. Stoisz przed dylematem, jakie opony letnie kupić? Świetnie trafiłeś. Przeczytaj nasz poradnik dotyczący ich wyboru i dowiedz się, o czym warto pamiętać.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opony letnie – jakie wybrać, o czym pamiętać?
(Materiały prasowe)
d1jtklc

Czy to już? Kiedy zmienić opony z zimowych na letnie

Pora przejściowa to czas dużych dylematów dla kierowców. Rodzaj opon, na których jeździsz, ma bowiem bardzo duże znaczenie. Jeśli zmienisz ogumienie na letnie za wcześnie, ryzykujesz koniecznością przesiadania się do komunikacji miejskiej, gdy rano złapie przymrozek. Jeśli zaś będziesz zwlekać zbyt długo, możesz uszkodzić swoje zimowe opony, a także znacząco obniżyć komfort codziennej jazdy.

Pogoda w naszym kraju jest nieprzewidywalna. Warto jednak poczekać, aż ulegnie względnej stabilizacji. Przyjmuje się, że zmiany opon na letnie należy dokonać, gdy dobowa średnia temperatur przekroczy 7 stopni Celsjusza. Zanim udasz się do serwisu, postaraj się upewnić, że nie jest to jedynie chwilowe ocieplenie.

d1jtklc

Opony klasy ekonomicznej, średniej czy wyższej?

Wśród opon możemy wyróżnić trzy klasy różniące się zarówno ceną, jak i jakością:

  • ekonomiczną,
  • średnią,
  • wyższą.

Wielu kierowców, którzy dbają o budżet, zastanawia się, czy warto inwestować w opony letnie lepszej klasy. Czym się one różnią?

  • Opony klasy wyższej to propozycje największych światowych producentów – Dunlop, Goodyear, Michelin, Continental, Pirelli. Stosują innowacyjne rozwiązania, dzięki czemu parametry użytkowe ogumienia rzeczywiście są najlepsze. Za ich wyborem przemawia również trwałość oraz rzadkość występowania wad. Warto jednak wiedzieć, że nie każda droga opona należy do klasy premium. Przy zakupie najlepiej kierować się więc testami i opiniami użytkowników. Tego typu opony przeznaczone są dla wymagających kierowców, którzy każdego roku przemierzają wiele kilometrów samochodem.
  • Wśród opon klasy średniej bez problemu można znaleźć modele wysokiej jakości o świetnych parametrach. Są one tańsze i bardzo popularne. Nadają się dla kierowców bardziej spokojnych i mniej wymagających. Dobrze dobrany model idealnie sprawdzi się podczas codziennej jazdy, a jego cena nie zrujnuje Twojego budżetu.
  • Opony klasy ekonomicznej są najtańsze. Nie oznacza to jednak, że są złe. Wykorzystują te same technologie, w które kilka lat wcześniej było wyposażone ogumienie premium. Nie uzyskasz dzięki nim najlepszych osiągów, ale jeżeli nie jeździsz dużo i nie chcesz inwestować zbyt wiele w opony letnie, bez trudu znajdziesz model, który zapewni Ci stabilną i bezpieczną jazdę.

Wybieramy opony letnie – jaki typ bieżnika będzie najlepszy?

Opony można również skategoryzować według typu bieżnika. Jest to jeden z najważniejszych parametrów decydujących o ich funkcjonalności, przeznaczeniu i zachowaniu na drodze. Na co warto zwrócić uwagę?

  • Opony symetryczne występują zazwyczaj w klasie średniej i ekonomicznej. Symetryczne bieżniki są charakterystyczne dla opon letnich, ponieważ nie nadają się na zimowe warunki. Dobrze dobrane zapewniają niższy opór toczenia, wpływając na obniżenie spalania. Nadają się do spokojnej, umiarkowanej jazdy.
  • Opony z asymetrycznym bieżnikiem są stosowane coraz częściej. W tym przypadku wewnętrzna część opony jest mocniej ponacinana i odpowiada za odprowadzanie wody. Zewnętrzna część zaprojektowana jest tak, by ułatwiać manewry, szczególnie wchodzenie w zakręty. Wszystko to sprawia, że opony asymetryczne są trwałe, ciche, wszechstronne, a także oszczędne. Występują w klasach średniej oraz wysokiej i polecane są nawet do aut o dużej mocy silnika.
  • Opony kierunkowe mają bieżnik nazywany niekiedy "jodełką" ze względu na kształt litery V. Taka konstrukcja odpowiada m.in. za dobre odprowadzanie wody oraz doskonale nadaje się do dynamicznej jazdy, zapewniając świetną przyczepność zarówno przy przyspieszaniu, jak i hamowaniu. Bieżniki kierunkowe można znaleźć w oponach wszystkich klas. Są polecane przede wszystkim do aut o dużej mocy, w tym modeli sportowych.
d1jtklc

Czy ufać testom?

Testy opon to jedno z najważniejszych źródeł informacji o ich osiągach. Nie znaczy to jednak, że należy traktować je bezkrytycznie. Testy potrafią być bowiem mylące. Dlaczego? Funkcjonalność opon jest bowiem zależna od bardzo wielu parametrów. Osiągi oferowane przez ogumienie tego samego modelu i marki, ale różnego rozmiaru potrafią się diametralnie różnić, nie wspominając już o kwestii dopasowania opon do konkretnego samochodu. Jeśli więc trafisz na test realizowany takim samochodem, jak Twój i sprawdzając interesujący Cię rozmiar, możesz zawierzyć mu w zasadzie w pełni. W przeciwnym razie warto testowe wyniki przyjąć jedynie za punkt wyjścia do samodzielnych poszukiwań. Zwykle dopiero porównanie kilku testów da Ci przybliżone pojęcie na temat konkretnych opon. Zawsze przed zakupem letnich opon warto też zasięgnąć opinii innych użytkowników (bez trudu znajdziesz je w internecie) lub zaufanego specjalisty w serwisie.

d1jtklc

Podziel się opinią

Share

d1jtklc

d1jtklc