Opole/ Bilety na miejskie autobusy można kupić przez komórkę
Od poniedziałku pasażerowie autobusów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Opolu bilety na przejazdy mogą kupować za pomocą specjalnej aplikacji przez komórkę. Miasto, ułatwiając w ten sposób zakup biletów, chce zachęcać do korzystania z komunikacji miejskiej.
O wprowadzonym "z okazji i przy okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu" udogodnieniu poinformował na zwołanej w poniedziałek konferencji prasowej wiceprezydent Opola Krzysztof Kawałko. "W pierwszej fazie wprowadzamy możliwość zakupu przez komórkę biletów jednorazowych - ulgowych i normalnych, natomiast pod koniec miesiąca wprowadzimy też możliwość zakupu w ten sposób biletu miesięcznego" - wyjaśnił Kawałko i dodał, że ma to na celu zachęcenie do korzystania z komunikacji miejskiej również wtedy, gdy np. ktoś nie ma przy sobie drobnych na bilet tradycyjny.
Naczelnik Biura Organizacji Transportu Zbiorowego w opolskim Urzędzie Miasta Tomasz Zawadzki poinformował, że aby kupować e-bilety, najpierw trzeba ściągnąć na komórkę bezpłatną aplikację m.skycash.com.
"Po ściągnięciu aplikacji rejestrujemy się w systemie, podajemy swój mail, na który zostanie wysłany kod dostępu, który trzeba sobie zmienić, a potem musimy zasilić konto" - instruował Zawadzki mówiąc, że konta można zasilać np. tradycyjnym przelewem, albo "podpinając" do systemu kartę płatniczą. "Na początek - mimo braku zasilenia konta - ci którzy zdecydują się na ściągnięcie aplikacji, będą mieć do wykorzystania 4 zł. Można za nie kupić dwa ulgowe lub jeden normalny bilet" - dodał.
Natomiast aby kupić już sam bilet, trzeba wejść do aplikacji, wskazać miasto, wcisnąć klawisz "komunikacja miejska" i wybrać konkretny rodzaj biletu. Trzeba też będzie podać np. numer autobusu, który znaleźć można na zewnątrz pojazdu lub w jego wnętrzu, na plakatach. "W przypadku kontroli jesteśmy zobowiązani zgodnie z regulaminem pokazać kontrolerowi swoją komórkę, w której - w zakładce kontrola biletów - za pomocą kodu lub poprzez przesunięcie ekranu bilet będzie mógł być sprawdzony".
Kawałko zapewnił, że wprowadzenie tego udogodnienia jest dla miasta bezkosztowe, ceny biletów kupowanych przez komórkę są takie, jak tradycyjnych, a operator zapewniający usługę e-biletu zarabiać ma na prowizji ze sprzedaży - jak np. sprzedawcy w kioskach. Póki co nie można będzie kupić przez komórkę biletu nocnego. "Ale myślimy też o wprowadzeniu takiej usługi" - dodał Kawałko.
E-bilet to kolejna zmiana wprowadzana w ostatnim czasie w Opolu, która ma skłonić mieszkańców miasta i okolic do częstszego korzystania z miejskich autobusów. Na sesji w sierpniu rada miasta zatwierdziła obniżkę cen biletów w autobusach nocnych, obniżyła ceny biletów miesięcznych pozamiejskich i wprowadziła ulgi na przejazdy miejskimi autobusami dla studentów studiów doktoranckich.
Opolskie MZK dojeżdża do kilkunastu miejscowości w trzech podopolskich gminach - gminie Dobrzeń Wielki, Komprachcice i Dąbrowa. Flota MZK w Opolu liczy obecnie 83 autobusy. W ub. roku opolski zakład przewiózł 18 mln 520 tys. pasażerów.
W poniedziałek w wielu miastach Polski obchodzony jest Europejski Dzień bez Samochodu, w którym samorządy chcą promować transport publiczny. W wielu miastach - w tym w Opolu - można w poniedziałek podróżować za darmo, okazując prawo jazdy i dowód rejestracyjny auta, które zostało w garażu lub na parkingu. Europejski Dzień bez Samochodu jest kulminacją poprzedzającego go Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, który został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską. Od tego czasu jest on także obchodzony w Polsce.