Samorządy nie mogą pobierać opłat za parkowanie w soboty - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny, który rozpatrywał uchwałę radnych Sopotu zaskarżoną przez Prokuraturę Okręgową w Gdańsku.
Jak stwierdził sąd, samorządy są zobowiązane do przestrzegania przepisów, które pozwalają na pobieranie opłat tylko w dni robocze - w ustalonych godzinach lub przez całą dobę. Rozpatrujący sopocką uchwałę sąd stwierdził, że sobota jest dniem wolnym od pracy, w związku z czym samorządowi nie wolno pobierać opłat. Wyrok jest nieprawomocny, więc władze nadmorskiego miasta mogą złożyć do wyroku skargę kasacyjną. O sprawie informuje Radio Gdańsk.
Wcześniej podobny wyrok związany z pobieraniem opłat za parkowanie w soboty zapadł w odniesieniu do Augustowa. Jak czytamy w uzasadnieniu, „Zgodnie z § 2 punkt 2 zaskarżonej uchwały Rady Miasta Augustowa opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania pobierało się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00, za wyjątkiem świąt. NSA wspomnianym wyrokiem stwierdził nieważność powołanego przepisu uchwały w części. Sąd kasacyjny uznał, że skoro sobota powinna być traktowana na równi z dniami ustawowo wolnymi od pracy w rozumieniu art. 57 § 4 k.p.a., co zostało przesądzone uchwałą 7 sędziów NSA z dnia 15 czerwca 2011 r. (sygn. akt I OPS 1/11), to z uwagi na zasadę zaufania do państwa i stanowionego przez niego prawa, należy soboty w ten sam sposób traktować na gruncie ustawy o drogach publicznych. Stąd też, w ocenie NSA, w rozpoznawanej sprawie brak było podstaw do ustalenia opłat za parkowanie w soboty w strefie płatnego parkowania”.
Powyższe orzeczenie NSA było prawomocne, ale nie skłoniło do zmiany uchwał wszystkich samorządów, które zdecydowały się na pobieranie opłat za parkowanie w soboty. Do opinii NSA dostosował się m.in. Toruń, Kołobrzeg, Krosno, Bochnia czy Bydgoszcz. Pieniędzy za parkowanie w sobotę wciąż żądają władze m.in. Poznania i Brzeska.
Tomasz Budzik, Wirtualna Polska