Trwa ładowanie...
d4769hm

Opłaty za parkowanie w płatnych strefach tylko na wyznaczonych miejscach. Jest decyzja sądu

Opłatę za pozostawienie auta w płatnej strefie można pobierać tylko za postój na miejscach do tego wyznaczonych - informuje "Rzeczpospolita". W innych przypadkach nie będzie kary za niezapłacenie za parkowanie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Opłaty za parkowanie w płatnych strefach tylko na wyznaczonych miejscach. Jest decyzja sądu
(PAP, Fot: Paweł Kubicki)
d4769hm

"Tak uznał siedmioosobowy skład Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oznacza to, że za parkowanie w płatnej strefie, ale poza miejscami wyznaczonymi - czyli tam, gdzie teoretycznie auto stać nie może, np. przy barierkach, pasach, w bramach, na chodnikach czy tuż za wyznaczonym miejscem - grozi co najwyżej mandat karny" - czytamy w artykule.

Uchwała sądu ma charakter "abstrakcyjny, czyli nie ma związku z żadną konkretną sprawą. O jej wydanie wznosił prezes NSA, wskazując na poważne rozbieżności w orzecznictwie dotyczącym tej kwestii" - pisze "Rz".

"Z wniosku prezesa wynika, że sądy administracyjne nie są zgodne, czy opłatę za parkowanie w płatnej strefie można pobierać tylko od tych kierowców, którzy stawiają auta w miejscach wyznaczonych, czy także od tych, którzy parkują w strefie na dziko" - informuje "Rzeczpospolita".

d4769hm

Różne interpretacje sytuacji prawnej wzięły się z niejednoznaczności Ustawy o drogach publicznych. Art. 13.1. mówi, że "korzystający z dróg publicznych są obowiązani do ponoszenia opłat za: parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania (...)". W art. 13b.1. czytamy jednak: "opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za parkowanie pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo".

Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich, gminy często pobierały opłaty (a także nakładały opłaty dodatkowe) za postój nie tylko w wyznaczonych odpowiednimi znakami miejscach, ale na obszarze całej strefy płatnego parkowania. Sądy administracyjne natomiast, rozpatrując skargi wnoszone przez kierowców, różnie oceniały tę praktykę.

Zgodnie z przepisami w strefach płatnego parkowania samochód można pozostawić wyłącznie w miejscach, które są do tego przeznaczone. Wyrok NSA oznacza, że kierowca, który mimo to postwił samochód poza wyznaczonym miejsce, może zostać ukarany mandatem, ale nie można obciążyć go opłatą dodatkową za nieuiszczenie należnej opłaty parkingowej.

Źródło: PAP, RPO

d4769hm

Podziel się opinią

Share

d4769hm

d4769hm