Trwa ładowanie...
14-04-2010 13:27

Oni będą produkować Volvo?

Oni będą produkować Volvo?Źródło: zdjęcie producenta
d3xvvwh
d3xvvwh

Sprzedaż szwedzkiego koncernu Volvo chińskiemu inwestorowi odbiła się szerokim echem na całym świecie. W Polsce gdzie Chiny kojarzone są głównie z tandetnymi podkoszulkami i tenisówkami reakcja wielu ludzi jest bardzo emocjonalna.

Czy słusznie należy obawiać się tej inwestycji? Spytaliśmy o to Mariusza Nycza, Dyrektora Marketingu i PR Volvo Auto Polska.

(fot. PAP/Wu Hong)
Źródło: (fot. PAP/Wu Hong)

WP: Podobno prawdziwy Chińczyk musi w życiu zrobić trzy rzeczy: buty Adidas, podkoszulek Nike i telewizor Sony. Czy zakup koncernu Volvo przez inwestora z Chin nie spowoduje, że w stwierdzeniu tym wymieniona zostanie kolejna marka?

d3xvvwh

Mariusz Nycz: - To bardzo krzywdzący stereotyp. Globalizacja i współpraca marek w ramach wielkich koncernów sprawiły, że miejsca niegdyś kojarzone z tanią siłą roboczą i słabą jakością (np. Turcja czy Chiny) dziś produkują samochody i komponenty do nich najwyższej jakości. W Chinach swoje fabryki mają już np. Audi, BMW czy Cadillac.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

WP: Miałem okazję przejechać po Zachodnich Chinach ponad 3000 km i nie widziałem tam osób, które mogłyby produkować Volvo.

M.N.: - Wszystko zależy od projektu, pracujących przy nim specjalistów, systemów zarządzania kontrolą jakości i oczywiście edukacji pracowników. Istotna jest wymiana wiedzy, w tym globalizacja naprawdę nam pomaga. Nie widzę powodu dlaczego fabryka na Słowacji, w Brazylii czy Indiach miała by być lepsza lub gorsza od tej w Chinach.

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

WP: Czy to znaczy, że perełkę szwedzkiej motoryzacji, nasyconej skandynawskim DNA, projektować będą "wykształceni Chińczycy"?

d3xvvwh

M.N.: - Przede wszystkim chciałbym podkreślić, że zarówno siedziba Volvo, jak i dział badań i rozwoju oraz zakłady produkcyjne mają pozostać w Europie. Podkreślały to wszystkie strony transakcji, a przede wszystkim nowy chiński właściciel, którego intencją jest zachowanie tradycji i niezależności marki Volvo.

WP: Co zatem będzie chińskiego?

(fot. zdjęcie producenta)
Źródło: (fot. zdjęcie producenta)

M.N.: - Na pewno zastrzyk gotówki od nowego właściciela, który możemy przeznaczyć na nowe modele, silniki, rozwój technologii. Ponadto, lepszy dostęp Volvo do rynku chińskiego, który stworzy potencjał do intensywnego rozwoju naszej marki. Już teraz Chiny to dla Volvo trzeci największy rynek sprzedaży.

d3xvvwh

WP: Czyli VOLVO nadal będzie reprezentować skandynawski design, oraz podglądane przez innych ergonomię i bezpieczeństwo?

M.N.: - Oczywiście. Umowa zawarta ze spółką Geely zapewnia Volvo pełną niezależność w kwestiach biznesowych. Volvo zachowa swoją technologię, innowacje, wzornictwo i wiodącą pozycję przemysłową w zakresie bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Dzięki temu zachowamy właśnie naszą silną szwedzką tożsamość.

WP: Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał: Bogusław Korzeniowski

d3xvvwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xvvwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj