Trwa ładowanie...
d31f47r
31 lipca 2015, 06:50

Olsztyn/ Mieszkańcy zdecydują, czy powstanie system roweru miejskiego

d31f47r
d31f47r

Mieszkańcy Olsztyna zdecydują czy w 2016 r. wprowadzony zostanie system roweru miejskiego. Mógłby być on alternatywnym wobec ruchu samochodowego oraz komunikacji zbiorowej środkiem transportu. Taki pomysł został zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poinformował o tym PAP oficer rowerowy w urzędzie miasta w Olsztynie Mirosław Arczak.

Taka propozycja została zgłoszona jako projekt ogólnomiejski, na realizację którego przeznaczono 1 mln zł. Wniosek przeszedł weryfikację i w połowie sierpnia wraz z innymi projektami zostanie oficjalnie ogłoszony, a od września mieszkańcy głosując zdecydują, czy rower publiczny zostanie przez władze miasta zrealizowany w 2016 roku.

"Jeśli mieszkańcy zdecydują o wprowadzeniu systemu roweru publicznego w Olsztynie, ogłoszony zostanie przetarg na wybór operatora. Jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu tego systemu, to na pewno nie będzie on wprowadzony tylko na rok, bo byłoby to nieskuteczne i niegospodarne, więc w kolejnych latach pieniądze na rower publiczny będą musiały się znaleźć" - podkreślił Mirosław Arczak.

d31f47r

Jak podał, zapisy o wprowadzeniu roweru publicznego znalazły się w dwóch ważnych dokumentach dotyczących rozwoju Olsztyna przygotowanych i przyjętych przez radę miasta Olsztyna w ostatnim czasie. Chodzi o Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia w Olsztynie oraz Program Gospodarki Niskoemisyjnej w Olsztynie.

Dodał, że sam pomysł, by Olsztynianie i turyści mogli korzystać z miejskiego roweru powstał podczas I edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO) 2 lata temu. Wówczas jednak pomysł ostatecznie nie został zrealizowany, ale zebrał dużo głosów mieszkańców, a w tym roku znów zgłoszono go jako propozycję do OBO.

Według Arczaka, aby miejski rower w Olsztynie okazał się sukcesem, w pierwszym etapie musiałoby się pojawić 300 bicykli zlokalizowanych w 30 stacjach na terenie śródmieścia. Wstępne szacunki wskazują, że taki program kosztowałby rocznie 1 mln zł. W dalszych latach mógłby on objąć do 60 stacji rowerowych w całym mieście.

Projekt publicznego roweru to możliwość wypożyczenia bezpłatnego albo za niewielką opłatą jednośladu, który pobiera się z wyznaczonych miejsc zwanych stacjami. Rower można zwrócić do tej samej stacji, z której się go pobrało albo do innej zlokalizowanej w innym miejscu.

d31f47r

Zainteresowanie wprowadzeniem pilotażowego systemu roweru miejskiego wyraziły władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak podkreślił rektor prof. Ryszard Górecki, rower stanowiłby idealny środek transportu, którym studenci i pracownicy mogliby się poruszać po kampusie, gdzie znajdują się zarówno budynki uczelniane jak i akademiki.

Według badań ankietowych, na które powołuje się oficer rowerowy, w Olsztynie liczącym 170 tysięcy mieszkańców jest 80 tys. rowerów. Obecnie w Olsztynie jest 70 kilometrów ścieżek rowerowych, w najbliższym czasie powstanie kolejnych kilka kilometrów.

Teraz, gdy w Olsztynie budowane są od podstaw 3 linie tramwajowe, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu, wielu Olsztynian dojeżdża do szkół czy do pracy rowerami, rezygnując z samochodów.

d31f47r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31f47r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj