Trwa ładowanie...
d1am43f
d1am43f

Olsztyn/ Mieszkańcy zdecydują, czy powstanie system roweru miejskiego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1am43f

Mieszkańcy Olsztyna zdecydują czy w 2016 r. wprowadzony zostanie system roweru miejskiego. Mógłby być on alternatywnym wobec ruchu samochodowego oraz komunikacji zbiorowej środkiem transportu. Taki pomysł został zgłoszony do Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poinformował o tym PAP oficer rowerowy w urzędzie miasta w Olsztynie Mirosław Arczak.

Taka propozycja została zgłoszona jako projekt ogólnomiejski, na realizację którego przeznaczono 1 mln zł. Wniosek przeszedł weryfikację i w połowie sierpnia wraz z innymi projektami zostanie oficjalnie ogłoszony, a od września mieszkańcy głosując zdecydują, czy rower publiczny zostanie przez władze miasta zrealizowany w 2016 roku.

d1am43f

"Jeśli mieszkańcy zdecydują o wprowadzeniu systemu roweru publicznego w Olsztynie, ogłoszony zostanie przetarg na wybór operatora. Jeśli zapadnie decyzja o wprowadzeniu tego systemu, to na pewno nie będzie on wprowadzony tylko na rok, bo byłoby to nieskuteczne i niegospodarne, więc w kolejnych latach pieniądze na rower publiczny będą musiały się znaleźć" - podkreślił Mirosław Arczak.

Jak podał, zapisy o wprowadzeniu roweru publicznego znalazły się w dwóch ważnych dokumentach dotyczących rozwoju Olsztyna przygotowanych i przyjętych przez radę miasta Olsztyna w ostatnim czasie. Chodzi o Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia w Olsztynie oraz Program Gospodarki Niskoemisyjnej w Olsztynie.

Dodał, że sam pomysł, by Olsztynianie i turyści mogli korzystać z miejskiego roweru powstał podczas I edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego (OBO) 2 lata temu. Wówczas jednak pomysł ostatecznie nie został zrealizowany, ale zebrał dużo głosów mieszkańców, a w tym roku znów zgłoszono go jako propozycję do OBO.

Według Arczaka, aby miejski rower w Olsztynie okazał się sukcesem, w pierwszym etapie musiałoby się pojawić 300 bicykli zlokalizowanych w 30 stacjach na terenie śródmieścia. Wstępne szacunki wskazują, że taki program kosztowałby rocznie 1 mln zł. W dalszych latach mógłby on objąć do 60 stacji rowerowych w całym mieście.

d1am43f

Projekt publicznego roweru to możliwość wypożyczenia bezpłatnego albo za niewielką opłatą jednośladu, który pobiera się z wyznaczonych miejsc zwanych stacjami. Rower można zwrócić do tej samej stacji, z której się go pobrało albo do innej zlokalizowanej w innym miejscu.

Zainteresowanie wprowadzeniem pilotażowego systemu roweru miejskiego wyraziły władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak podkreślił rektor prof. Ryszard Górecki, rower stanowiłby idealny środek transportu, którym studenci i pracownicy mogliby się poruszać po kampusie, gdzie znajdują się zarówno budynki uczelniane jak i akademiki.

Według badań ankietowych, na które powołuje się oficer rowerowy, w Olsztynie liczącym 170 tysięcy mieszkańców jest 80 tys. rowerów. Obecnie w Olsztynie jest 70 kilometrów ścieżek rowerowych, w najbliższym czasie powstanie kolejnych kilka kilometrów.

Teraz, gdy w Olsztynie budowane są od podstaw 3 linie tramwajowe, co wiąże się z dużymi utrudnieniami w ruchu, wielu Olsztynian dojeżdża do szkół czy do pracy rowerami, rezygnując z samochodów.

d1am43f

Podziel się opinią

Share

d1am43f

d1am43f