Trwa ładowanie...
26-07-2011 12:53

Okna Toyoty jak monitory

Okna Toyoty jak monitoryŹródło: Materiały prasowe
d2joget
d2joget

W motoryzacji okna nie miały dotąd szczególnego znaczenia. W przyszłości może to jednak zmienić Toyota, która zaprezentowała zadziwiający koncept.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Window to the World to nazwa najnowszego pomysłu Toyoty na rozwój w dziedzinie multimediów w samochodzie. Urządzenie to nie będzie jednak służyć kierowcy. Gdyby zdecydował się on na jego używanie, od wypadku mogłoby go uratować jedynie nieprawdopodobne szczęście. Window to the World może bowiem na długo skoncentrować na sobie uwagę użytkownika pojazdu.

Pod nazwą tą kryje się technologia multimedialna, która zamiast tradycyjnego wyświetlacza wykorzystuje samochodowe okno. Choć system został stworzony przede wszystkim z myślą o dzieciach, wiele jego funkcji może okazać się przydatnych również dla dorosłych. Window to the World może pozwolić pasażerowi na wydatną pomoc kierowcy podczas jazdy w obcym kraju lub nieznanym terenie.

d2joget

System wykorzystuje te same mechanizmy, jakie stosuje się w urządzeniach i aplikacjach tworzących rozszerzoną rzeczywistość, czyli augumented reality. Pozwalają one na nakładanie na obraz rzeczywistości nowych elementów lub ingerowanie w ich widok. Wszystko to dzieje się na bieżąco. W systemie Toyoty z oknem współpracują kamery rejestrujące obraz na zewnątrz. Dzięki nim pasażer może przybliżyć część krajobrazu, który go interesuje.

(fot. Materiały prasowe)
Źródło: (fot. Materiały prasowe)

Takie rozwiązanie to coś znacznie więcej niż tylko zabawka dla ciekawskich. Dzięki przybliżeniu można już z daleka zobaczyć drogowskazy, sprawdzić cenę paliwa na stacji do której się zbliżamy, albo przekonać się, czy wśród majaczących w oddali zabudowań są sklepy oferujące to, czego właśnie potrzebujemy.

Inną funkcjonalnością, która może mieć spore znaczenie dla kierowcy jest coś, co inżynierowie Toyoty nazwali "tłumaczeniem świata". Za pomocą okna można wskazywać systemowi interesujące nas obiekty i natychmiast otrzymywać ich nazwy przetłumaczone na język kraju, w którym się znajdujemy. Ciekawe czy system Toyoty będzie też potrafił działać w drugą stronę i tłumaczyć na ojczysty język użytkownika wskazane drogowskazy lub szyldy? Ciekawostką będzie też możliwość szybkiego i dokładnego sprawdzenia odległości wskazanego punktu od samochodu.

d2joget

Nie można jednak zapominać, że jedną z podstawowych funkcji zaprezentowanego podczas konferencji Our Future Mobility Now systemu Window to the World jest dostarczenie rozrywki najmłodszym pasażerom. Dzieci będą mogły wykorzystywać "magiczną szybę" Toyoty do rysowania. Za pomocą palca można nanosić na szybę wzór, a nawet integrować go z widokiem terenu za oknem. Dzięki temu rysunek będzie się przesuwał wraz z mijanym krajobrazem. Jest także coś dla osób zafascynowanych niebem. Dzięki zastosowaniu technologii wyświetlacza w przeszklonym dachu oraz odpowiedniej aplikacji można obserwować gwiazdy i jednocześnie otrzymywać informacje o widzianych konstelacjach.

Jak zapowiada producent, w przyszłości system Window to the World pojawi się w wybranych modelach Toyoty i Lexusa. Jak długo na tą przyszłość będziemy musieli poczekać? Tego jeszcze nie wiadomo.

tb/mw/mw

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj