Ogier wygrał na Sardynii, Kubica ósmy

Ogier wygrał na Sardynii, Kubica ósmyŹródło: AFP
d4efkgw
d4efkgw

Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) wygrał Rajd Włoch, szóstą rundę samochodowych mistrzostw świata, powtarzając sukces sprzed roku. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zajął ósme miejsce.

Kubica, z pilotem Maciejem Szczepaniakiem, w sobotę urwali przednie prawe koło i nie ukończyli 12. odcinka. Krakowianin zatrzymał się na kilometr przed metą. W niedzielę kontynuowali jazdę w systemie Rally 2.

Po uwzględnieniu 10-minutowej kary za nieukończenie dwóch OS-ów polski kierowca został sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Kubica, który na niedzielnych odcinkach zajął kolejno szóste, siódme, piąte i szóste miejsce, zdobył punkty do klasyfikacji generalnej WRC po raz drugi. Wcześniej wywalczył osiem "oczek" w Rajdzie Argentyny.

d4efkgw

Drugi z ponadminutową stratą do Ogiera był Norweg Mads Oestberg (Citroen DS3). Trzecie miejsce zajął Fin Jari-Matti Latvala, kolega Francuza z zespołu.

Broniący tytułu Ogier odniósł 20. zwycięstwo w karierze, a czwarte w obecnym sezonie. Umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej MŚ - ma już 33 punkty przewagi nad Latvalą.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata Kubica za ósme miejsce otrzymał cztery punkty i aktualnie z dorobkiem 12 pkt zajmuje 12. pozycję. Prowadzi Ogier - 138, przed Latvalą - 105 i Oestbergiem - 66 pkt. Kubicę wyprzedza zajmujący jedenaste miejsce trzykrotny mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier - 18.

Kolejna runda rajdowych MŚ odbędzie się w Polsce w dniach 26-29 czerwca. 71. Rajd Polski zostanie rozegrany na szutrowych drogach w rejonie Mikołajek. Trasy czterech odcinków specjalnych zostały wyznaczone na Litwie w rejonie Druskiennik.