Trwa ładowanie...
07-05-2013 15:10

Odszkodowanie od rowerzysty

Odszkodowanie od rowerzystyŹródło: PAP/Marcin Bielecki
d1830kw
d1830kw

| [

]( http://www.kancelaria-eventum.com.pl/ ) |
| --- |Z wiosną na drogach pojawili się liczni rowerzyści, którzy nie zawsze są tylko poszkodowanymi w wypadkach, czy kolizjach drogowych, ale często występują także jako sprawcy takich zdarzeń.

Chwila nieuwagi rowerzysty, czy też błędna ocena odległości lub prędkości prowadzi do zarysowania naszego samochodu, uszkodzenia lusterka przez przeciskającego się w korku rowerzystę, czy też wymuszenia pierwszeństwa poprzez niezastosowanie się przez rowerzystę do sygnalizacji świetlnej.

d1830kw

Od kogo odszkodowanie? Czy rowerzysta ma ubezpieczenie OC?
Posiadacze rowerów, w przeciwieństwie do posiadaczy pojazdów mechanicznych, nie mają obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Tym samym najczęściej poszkodowany będzie musiał dochodzić odszkodowania za poniesioną szkodę bezpośrednio od kierującego rowerem. Z tego względu ważne jest dokładne sprawdzenie tożsamości rowerzysty oraz ustalenie jego miejsca zamieszkania.

Brak obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez rowerzystów nie oznacza, że nie mogą oni wykupić dobrowolnego ubezpieczenia OC, które będzie ich chroniło podczas takiego zdarzenia. Dzisiaj już dość popularnym jest dobrowolne ubezpieczenie OC w życiu prywatnym. Polisa ta dość często oferowana jest w pakiecie wraz z ubezpieczeniem mieszkania od ognia i innych żywiołów. Można także zawrzeć umowę jako całkowicie odrębne ubezpieczenie, które chroni nas przed skutkami naszej nieuwagi w życiu prywatnym. Niektóre towarzystwa przygotowały dla rowerzystów specjalne pakiety ubezpieczeń obejmujące nie tylko ryzyko uszkodzenia roweru, NNW, ale także OC.

(fot. PAP/Tomasz Wojtasik)
Źródło: (fot. PAP/Tomasz Wojtasik)

Jeżeli rowerzysta posiadał na dzień zdarzenia ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, to roszczenia z tytułu uszkodzenia naszego samochodu należy wnieść bezpośrednio do jego ubezpieczyciela. Przeprowadzi on tzw. postępowanie likwidacyjne, czyli dokona oględzin pojazdu, ustali zakres szkody, wyliczy odszkodowanie i zajmie stanowisko w sprawie. Jeżeli ubezpieczyciel odmówi zapłaty odszkodowania, to należy dokładanie zapoznać się ze stanowiskiem ubezpieczyciela oraz z aktami szkody (które zostaną przesłane na wniosek poszkodowanego). W zależności od podstaw odmowy zapłaty odszkodowania można wnieść odwołanie do ubezpieczyciela, albo wezwać rowerzystę do zapłaty odszkodowania, gdy ubezpieczyciel powołuje się na wyłączenie swojej odpowiedzialności gwarancyjnej z ogólnych warunków ubezpieczenia. W razie dalszego braku zapłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela rowerzysty lub rowerzystę
należy rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową.

d1830kw

W sytuacji, gdy odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela należy sprawdzić, czy kosztorys za szkodę w samochodzie został sporządzony przy użyciu cen nowych i oryginalnych części, czy też zamienników. Zdarza się też, że ubezpieczyciel zaniża cenę robocizny, albo nie uwzględnia wszystkich uszkodzeń oraz zmniejsza odszkodowanie o tzw. amortyzację (urealnienie). W razie stwierdzenia powyższych wątpliwości lub jeszcze innych umniejszeń odszkodowania należy wezwać ubezpieczyciela do zapłaty pełnego odszkodowania. W razie odmowy zapłaty pełnego odszkodowania należy rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową.

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

(fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
Źródło: (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

W razie zajścia zdarzenia drogowego kierujący samochodem oraz inne osoby biorące udział w wypadku powinny w pierwszej kolejności:
- zabezpieczyć miejsce wypadku (włączyć światła awaryjne, ustawić trójkąt ostrzegawczy),
- udzielić osobie rannej pierwszej pomocy oraz, w razie potrzeby, wezwać pogotowie ratunkowe, straż pożarną lub policję.

d1830kw

W przypadku, gdy są osoby ranne lub ofiary śmiertelne należy wezwać policję. W takiej sytuacji nie należy przestawiać pojazdów, ani przesuwać rozrzuconych po jezdni kawałków pojazdów, gdyż może to znacznie utrudnić policji odtworzenie przebiegu wypadku i ustalenie sprawcy.

W przypadku braku ofiar śmiertelnych lub rannych należy bezpiecznie usunąć pojazdy z drogi, aby nie hamować ruchu i nie stwarzać dodatkowego zagrożenia. Gdy jednak okoliczności wypadku nie są jasne lub strony nie mogą dojść do porozumienia, kto jest winny spowodowania kolizji, to również należy wezwać policję.

Gdy na miejsce wypadku została wezwana policja, to warto poprosić funkcjonariuszy o wydanie notatki urzędowej o wypadku. Zaoszczędzi to czas i przyspieszy wypłatę odszkodowania. W notatce tej są wszystkie niezbędne dane sprawcy wypadku. Jeśli policja nie ma możliwości wydania notatki bezpośrednio na miejscu wypadku, to należy ustalić w jakiej komendzie będzie możliwie uzyskanie notatki urzędowej o wypadku lub kolizji drogowej.

(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

W przypadkach, gdy nie ma ofiar i nikt z uczestników wypadku nie jest ranny, okoliczności wypadku są jasne i łatwo ustalić winnego wypadku, a sprawca nie kwestionuje swojej winy, wystarczy sporządzić ze sprawcą wypadku oświadczenie sprawcy wypadku samochodowego (komunikacyjnego). Powinno ono zawierać:
- datę, godzinę i miejsce kolizji,
- opis okoliczności powstania kolizji (najlepiej wraz ze szkicem sytuacyjnym),
- dane pojazdów uczestniczących w kolizji,
- dane właścicieli pojazdów uczestniczących w kolizji,
- dane kierujących pojazdami uczestniczącymi w kolizji,
- dane świadków kolizji,
- wyraźne i jednoznaczne oświadczenie, kto i dlaczego ponosi winę za powstanie szkody,
- opis uszkodzeń pojazdów lub innych przedmiotów,
- dane ubezpieczyciela sprawcy kolizji - OC w życiu prywatnym rowerzysty.

d1830kw

Oświadczenie to podpisują obaj kierujący pojazdami oraz najlepiej wszyscy świadkowie wypadku. Jeżeli świadków nie było, to należy ten fakt odnotować w oświadczeniu. Jeśli chce się uzyskać pewność, że sprawca nie odwoła swego oświadczenia, to należy wezwać policję, która stwierdzi winę rowerzysty. Wskazane jest również wykonanie zdjęć obrazujących:
- ogólny plan miejsca wypadku z widocznymi pojazdami,
- zakres uszkodzeń pojazdów lub przedmiotów.

Mariusz Sadowski
radca prawny
Kancelaria Prawna EVENTUM
www.kancelaria-eventum.com.pl

_ Zdjęcia mają charakter wyłącznie ilustracyjny. Zamieszczone teksty nie dotyczą osób umieszczonych na zdjęciach. _

sj, moto.wp.pl

d1830kw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1830kw
Więcej tematów