Odpowiedzialny pasażer
Obecność pasażera w samochodzie często jest przyczyną dekoncentracji kierowcy, co może prowadzić do wypadku. Jeszcze groźniejsze jest namawianie prowadzącego auto do ryzykownych manewrów, czy łamania przepisów. Problem ten dotyczy szczególnie młodych, niedoświadczonych i jednocześnie bardziej skłonnych do podejmowania ryzyka kierowców.
_ Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, pasażer w pojeździe znajdującym się na drodze, jest podobnie jak kierujący pojazdem oraz pieszy uczestnikiem ruchu drogowego. Wpływ pasażera na zachowanie kierowcy i tym samym na bezpieczeństwo jazdy jest niebagatelny. _ - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.
Znajomy jako pasażer może mieć bardziej negatywny wpływ na kierowcę podczas jazdy niż członek rodziny. Kwestia płci nie jest bez znaczenia. Kobiety często słuchają mężczyzn siedzących obok, podczas gdy panowie rzadko sugerują się podpowiedziami pasażera płci przeciwnej.
Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci. Jeśli kierowca jedzie sam z dzieckiem, powinien zadbać o to, aby w zasięgu ręki miało ono zabawkę, którą może się zająć. Jeśli dziecko w trakcie jazdy zaczyna płakać, najlepiej stanąć w bezpiecznym miejscu i dopiero po uspokojeniu malucha wznowić podróż.
Odpowiedzialny pasażer to osoba, która nie dekoncentruje kierowcy, jednak gdy wymaga tego sytuacja, pomaga mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy także od pasażera, dlatego powinien on zwracać uwagę kierowcy, jeśli ten jedzie niezgodnie z przepisami.
Bądź odpowiedzialnym pasażerem:
- nie nalegaj, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki
- nie pal w aucie jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy
- nie "zagaduj" kierowcy
- nie pozwalaj, aby kierowca w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego
- nie wykrzykuj nagle czegokolwiek, bo możesz przestraszyć kierowcę
- nie doprowadzaj do kłótni z kierowcą w trakcie jazdy
- nie namawiaj kierowcy do podejmowania jakichkolwiek manewrów, do których on sam ma wątpliwości
- nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - za wszelką cenę staraj się przekonać również i jego do zmiany decyzji
Do zachowań pasażera mogących znacznie utrudniać jazdę kierowcy należy też "pomoc" polegająca na przytrzymaniu kierownicy, włączeniu wycieraczek czy operowaniu radiem poprzez przyciski umieszczone na kierownicy.