Trwa ładowanie...
20-09-2010 22:54

Odpowiedzialny pasażer

Odpowiedzialny pasażerŹródło: zdjęcie producenta
d1n2y5p
d1n2y5p

Obecność pasażera w samochodzie często jest przyczyną dekoncentracji kierowcy, co może prowadzić do wypadku. Jeszcze groźniejsze jest namawianie prowadzącego auto do ryzykownych manewrów, czy łamania przepisów. Problem ten dotyczy szczególnie młodych, niedoświadczonych i jednocześnie bardziej skłonnych do podejmowania ryzyka kierowców.

(fot. renault)
Źródło: (fot. renault)

_ Według ustawy Prawo o ruchu drogowym, pasażer w pojeździe znajdującym się na drodze, jest podobnie jak kierujący pojazdem oraz pieszy uczestnikiem ruchu drogowego. Wpływ pasażera na zachowanie kierowcy i tym samym na bezpieczeństwo jazdy jest niebagatelny. _ - podkreśla Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Znajomy jako pasażer może mieć bardziej negatywny wpływ na kierowcę podczas jazdy niż członek rodziny. Kwestia płci nie jest bez znaczenia. Kobiety często słuchają mężczyzn siedzących obok, podczas gdy panowie rzadko sugerują się podpowiedziami pasażera płci przeciwnej.

Szczególnym rodzajem pasażerów są dzieci. Jeśli kierowca jedzie sam z dzieckiem, powinien zadbać o to, aby w zasięgu ręki miało ono zabawkę, którą może się zająć. Jeśli dziecko w trakcie jazdy zaczyna płakać, najlepiej stanąć w bezpiecznym miejscu i dopiero po uspokojeniu malucha wznowić podróż.

d1n2y5p

Odpowiedzialny pasażer to osoba, która nie dekoncentruje kierowcy, jednak gdy wymaga tego sytuacja, pomaga mu w podróży, np. czytając mapę. Bezpieczeństwo podróży zależy także od pasażera, dlatego powinien on zwracać uwagę kierowcy, jeśli ten jedzie niezgodnie z przepisami.

Bądź odpowiedzialnym pasażerem:
- nie nalegaj, aby w samochodzie słuchać głośno muzyki
- nie pal w aucie jeżeli może to powodować dyskomfort kierowcy
- nie "zagaduj" kierowcy
- nie pozwalaj, aby kierowca w trakcie jazdy korzystał z telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego
- nie wykrzykuj nagle czegokolwiek, bo możesz przestraszyć kierowcę
- nie doprowadzaj do kłótni z kierowcą w trakcie jazdy
- nie namawiaj kierowcy do podejmowania jakichkolwiek manewrów, do których on sam ma wątpliwości
- nie wsiadaj do samochodu z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających - za wszelką cenę staraj się przekonać również i jego do zmiany decyzji

Do zachowań pasażera mogących znacznie utrudniać jazdę kierowcy należy też "pomoc" polegająca na przytrzymaniu kierownicy, włączeniu wycieraczek czy operowaniu radiem poprzez przyciski umieszczone na kierownicy.

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj