Trwa ładowanie...
Policja
wiadomości
17-01-2017 10:42

Odmładzali sprowadzone samochody

Odmładzali sprowadzone samochodyŹródło: Policja
d6y8xdh
d6y8xdh

W ręce policji wpadła szajka przestępców zajmujących się fałszowaniem dokumentów sprowadzonych do Polski samochodów. By zwiększyć wartość oferowanych pojazdów, odmładzali je na papierze. Ich ofiarą padło pół tysiąca klientów.

Funkcjonariusze kieleckiego CBŚP zatrzymali sześć osób, w tym właściciela i pracownika autokomisu, właścicieli stacji diagnostycznej i dwóch diagnostów z województwa świętokrzyskiego. Ponadto policjanci zabezpieczyli nielegalną broń i ponad 100 sztuk amunicji. Poprzez fałszowanie dokumentów, mężczyźni "odmładzali" rok produkcji aut i sprzedawali je po zawyżonych cenach. Policjanci ĆBŚP szacują, że ofiarą procederu mogło paść ponad pięćset osób, a sprawcy w ten sposób mogli zarobić blisko 2,5 mln złotych.

Jak działali przestępcy? Na podstawie przerobionych dokumentów pojazdów sprawcy rejestrowali je w Polce jako auta młodsze niż w rzeczywistości. Tak przygotowane samochody były następnie oferowane do sprzedaży za cenę wyższą niż ich rzeczywista wartość. Pojazdy sprzedawano za pośrednictwem autokomisów i portali internetowych. Na każdym "odmłodzonym" samochodzie, sprawcy zarabiali od 3 do 18 tys. złotych, w zależności od marki i modelu pojazdu.

W proceder ten był zaangażowany jeden z właścicieli komisu samochodowego i jego pracownik, dwóch właścicieli stacji diagnostycznych posiadający jednocześnie uprawnienia diagnosty oraz dwóch mężczyzn wykonujących przeglądy w stacjach diagnostycznych. Wszyscy są mieszkańcami województwa świętokrzyskiego.

d6y8xdh

W trakcie zatrzymań, funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli ponad 140 tys. złotych w gotówce i 6 samochodów należących do oszustów o łącznej wartości sięgającej blisko 138 tys. złotych. Ponadto u jednego z zatrzymanych znaleziono nielegalną broń i ponad 100 sztuk amunicji.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące oszustwa i poświadczania nieprawdy za co grozi im do 8 lat więzienia. Prokurator Okręgowy w Kielcach, nadzorujący czynności, zastosował wobec oszustów poręczenie majątkowe i dozór policyjny.

Źródło: Policja

Opr. Tomasz Budzik, Wirtualna Polska

d6y8xdh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6y8xdh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj