Trwa ładowanie...

Od wyglądu po wielki bagażnik – poznaj zalety crossoverów

Wybierając samochód, stajemy przed całym szeregiem zagadnień i decyzji. Najważniejsza z nich dotyczy rodzaju nadwozia. Dzisiaj, niezależnie od wielkości auta, jedną z opcji jest crossover lub SUV. I to opcją coraz bardziej popularną. Co więcej, modele takie jak Volkswagen T-Cross pokazują, że samochody tego typu to nie tylko moda, ale faktyczne zalety użytkowe

Od wyglądu po wielki bagażnik – poznaj zalety crossoverówŹródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen
d2v2uss
d2v2uss

Skąd ta rosnąca popularność crossoverów? Pierwszą odpowiedzą, która nasuwa się na myśl, jest moda na samochody tego typu. I nie da się ukryć, że wiele w tym prawdy. Volkswagen T-Cross po prostu dobrze wygląda. Podwyższony samochody z muskularną sylwetką zwraca na siebie uwagę. Mocne przetłoczenia i takie detale jak połączone listwą tylne światła pokazują możliwości niemieckiego crossovera, a przy tym wyznaczają najnowsze trendy w motoryzacyjnej stylistyce.

Dzięki swojej sylwetce Volkswagen T-Cross wydaje się większy z zewnątrz, niż jest w rzeczywistości. Model ten swoimi wymiarami wpasowuje się idealnie w segment miejskich crossoverów. Są one nieco większe od hatchbacków klasy B, ale wystarczy porównać T-Crossa do Polo, aby przekonać się, że ta różnica jest niewielka.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen

Crossover Volkswagena mierzy 4108 mm długości i pod względem wymiarów zewnętrznych jest jednym z najbardziej kompaktowych modeli w segmencie. Dzięki tym zabiegom stylistycznym T-Cross wygląda masywnie, ale jego wymiary zapewniają wygodne użytkowanie w miastach. Przy tym jest też jednym z najbardziej przestronnych w środku, co pokazuje, że pozory nie mylą – crossovery nie tylko wyglądają na większe, ale takie są.

d2v2uss

Jeszcze kilka lat temu piętą achillesową wielu SUV-ów i crossoverów było właśnie to, że mimo tego, iż wyglądały na duże, w środku okazywały się ciasne. Te czasy jednak minęły i w ten sposób podwyższone auta zyskały jeszcze jeden atut – faktycznie więcej miejsca. Nie bez znaczenia jest fakt, że auta te (często wykorzystywane jako samochody rodzinne) posiadają też więcej miejsca w drugim rzędzie siedzeń. Szczególnie jeśli mowa o przestrzeni na głowę.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen

Volkswagen T-Cross oferuje coś więcej – bagażnik, który jest większy niż wielu modelach kompaktowych. Niemiecka marka ostatnio staje się specjalistą od tego elementu w SUV-ach i crossoverach. Po imponującym bagażniku w Tiguanie, również T-Cross ma się czym pochwalić. Pojemność przedziału ładunkowego to 455 l, które po złożeniu kanapy i oparcia fotela pasażera zwiększają się aż do 1281 l.

Jak pokazują wymiary wewnętrzne i pojemność bagażnika, Volkswagen T-Cross to w rzeczywistości konkurent samochodów segmentu C. A jego przewagą jest to, że mimo bardziej muskularnego wyglądu, w rzeczywistości ma bardziej kompaktowe wymiary. W skrócie – nowe crossovery jak T-Cross przy tej samej przestronności wnętrza wyglądają na większe, choć w rzeczywistości są mniejsze od kompaktowych hatchbacków.

d2v2uss

Nie bez znaczenia jest też wyższa pozycja za kierownicą. Pozwala ona na lepszą obserwację otoczenia, a dzięki temu bardziej komfortową i bezproblemową jazdę. Co więcej, wielu kierowców preferuje siedzenie nieco wyżej, ponieważ dzięki temu czują się pewniej za kierownicą. A fotele T-Crossa zostały zaprojektowane tak, aby sprawdzić się też podczas dłuższych tras zapewniając komfort i brak zmęczenia.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen

Za wyglądem jednak idą też praktyczne zalety takiego podwyższonego samochodu. Volkswagen T-Cross pozwala skorzystać z nieco wyższego zawieszenia. Jednak, ponieważ nie mamy do czynienia z rasową terenówką, nie dzieje się to kosztem komfortu. Samochód ten to nadal wygodna osobówka, w której nie odczuje się uciążliwości jazdy w korku czy na trasie.

d2v2uss

Z drugiej strony pozwala na pewniejsze pokonywanie krawężników czy polnych lub leśnych traktów, gdy jeździ się poza miastem. Jako crossover po prostu daje ten dodatkowy margines, pozwalający pewniej poczuć się w sytuacjach, gdy w zwykłej osobówce można obawiać się zaczepienia zderzakiem czy przytarcia podwozia.

Zwolennicy crossoverów i SUV-ów zwracają uwagę na jeszcze jedną kwestię – bezpieczeństwo. Choć w testach zderzeniowych auta tego typu wypadają podobnie jak klasyczne hatchbacki lub kombi, to należy pamiętać, co sprawdzają takie laboratoryjne próby. Symulują one zderzenie z nieruchomą przeszkodą lub samochodem o takiej samej masie, a T-Cross waży więcej niż odpowiadający mu model o klasycznym nadwoziu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że maska w crossoverze znajduje się wyżej niż w hatchbacku.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen

Te wszystkie fakty mają znaczenie, gdy dokładnie analizujemy zakup. Trzeba jednak pamiętać, że za wyborem samochodu w dużym stopniu stoją emocje. A crossovery budzą ich więcej niż hatchbacki, kombi czy sedany. W końcu Volkswagen T-Cross wygląda bardziej bojowo, a jego wyższa sylwetka robi większe wrażenie. Co ważne, emocje te właściciel odczuwa nie tylko podchodząc do samochodu, ale też po zajęciu miejsca ze kierownicą. Wszystko to ma ogromne znaczenie, bo z zakupionego auta trzeba być zadowolonym. Przyjemność posiada powinna łączyć się zaletami praktycznymi.

d2v2uss

I w przypadku Volkswagena T-Crossa tak właśnie jest. Crossovery nie są "bezsensownymi" samochodami, które kupuje się tylko z powodu mody i wyglądu. Teraz to praktyczne rodzinne auta, które pozwolą na zapakowanie sporej ilości bagażu i udanie się na dalszą wycieczkę.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe, fot: Volkswagen

Jak widać na przykładzie Volkswagena T-Crossa, przez ostatnie lata udało się wyeliminować problemy crossoverów. Dziś nie są to jedynie modne samochody kupowane wyłącznie sercem. Inżynierom udało się stworzyć modele, które zaskakują ilością miejsca i (zgodnie ze swoim wyglądem) są praktycznymi modelami rodzinnymi. A wszystko to mimo niewielkiej długości, co ułatwia jazdę na co dzień. To pokazuje, że crossovery to połączenie strony praktycznej z pozytywnymi emocjami, jakie budzi wygląd takiego auta.

Artykuł powstał we współpracy z marką Volkswagen

d2v2uss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2v2uss
Więcej tematów