Trwa ładowanie...
07-07-2014 10:30

Od 7 lipca jednolita baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy

Od 7 lipca jednolita baza pytań egzaminacyjnych na prawo jazdyŹródło: PAP/Wojciech Pacewicz
d3vfmd5
d3vfmd5

Od 7 lipca (poniedziałek) wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w kraju będą korzystać z jednej bazy pytań egzaminacyjnych. Ujednolicony zbiór będzie liczyć około 2400 pytań; z tego około 1300 dotyczyć będzie prawa jazdy kategorii B.

Zmiany mają związek z obowiązującą od 19 stycznia 2013 roku ustawą o kierujących pojazdami, która wprowadziła m.in. nowe kategorie prawa jazdy, nowy system egzaminów oraz elektroniczny obieg dokumentów. Do dnia wejścia w życie tej nowelizacji za pytania egzaminacyjne odpowiedzialny był minister transportu.

Po wejściu nowych przepisów odpowiedzialność za pytania egzaminacyjne, podobnie jak za system teleinformatyczny, została przeniesiona na WORD-y. Okazało się, że powstały dwie konkurencyjne bazy danych, na podstawie których generowane są pytania egzaminacyjne. Bazy te należą do dostawców oprogramowania dla WORD-ów, czyli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) oraz Instytutu Transportu Samochodowego (ITS).

W konsekwencji do WORD-ów zgłasza się mniej chętnych na egzamin na prawo jazdy według nowych zasad; pytania, w zależności od bazy, mogą być różne, różny może też być poziom ich trudności. Bazy, w których obecnie znajduje się w sumie ok. 2 tys. pytań, są niejawne.

Od początku lipca PWPW prowadzi prace zmierzające do wdrożenia jednolitej bazy pytań egzaminacyjnych we wszystkich WORD-ach oraz ich oddziałach - w sumie w prawie 70 miejscach w kraju. Ujednolicony zbiór będzie liczyć około 2400 pytań. W tej liczbie około 1300 pytań dotyczyć będzie prawa jazdy kategorii B. Będą to dotychczasowe pytania od PWPW oraz ITS, połączone w jedną bazę. Będzie ona składać się z zaakceptowanych przez resort infrastruktury i rozwoju pytań dotychczas dostępnych na egzaminie na prawo jazdy.

d3vfmd5

- Poziom trudności egzaminu nie będzie ani wyższy, ani niższy, bo to pytania, które już funkcjonowały na egzaminach począwszy od stycznia 2013 roku - powiedział Tadeusz Wachowski, dyrektor pionu produktów i usług identyfikacyjnych PWPW.

Ponadto resort infrastruktury i rozwoju planuje powołanie specjalnej komisji, która dokona weryfikacji wszystkich pytań z puli, a baza pytań egzaminacyjnych ma zostać odtajniona. Takie zmiany przewiduje, skierowana pod koniec czerwca do podpisu prezydenta, nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

(fot. MORD)
Źródło: (fot. MORD)

Zmiana ustawy o kierujących pojazdami z 2013 r. wprowadziła zmiany przede wszystkim w części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy. By uzyskać prawo jazdy kategorii B, zamiast 18 pytań wylosowanych z puli ok. 500 - jak dotąd - egzaminowany musi odpowiadać na 32 pytania z puli 3 tys. pytań. Przyszły kierowca, odpowiadając na pierwsze 20 pytań - ma 20 sekund na przeczytanie każdego z nich i 15 sekund na odpowiedź. Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi na każde z kolejnych 12 pytań specjalistycznych osoba egzaminowana ma 50 sekund.

d3vfmd5

Do pytań i oddanych odpowiedzi nie ma powrotu, nie można ich poprawić. Na każde pytanie można udzielić tylko jednej odpowiedzi. Suma punktów możliwych do uzyskania w części teoretycznej egzaminu wynosi 74. Pozytywny wynik uzyskuje się w przypadku otrzymania co najmniej 68 punktów. Egzamin teoretyczny tak jak dotychczas trwa 25 minut.

Po 19 stycznia 2013 r. wydawane są nowe wzory prawa jazdy z kolorowym zdjęciem i z nowoczesnymi zabezpieczeniami. Prawo jazdy, podobnie jak dowody osobiste, wykonywane są z poliwęglanu, a nie jak dotychczas z laminowanego kartonika. Dokument ma m.in. naniesiony mikrodruk i hologram. Wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy nie oznacza obowiązku natychmiastowej jego wymiany. Dotychczasowe, wydane bezterminowo, będą wymieniane w latach 2028-2033.

d3vfmd5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vfmd5
Więcej tematów