Obowiązkowe samochody elektryczne we flotach urzędowych
Nowy projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych są zapisy narzucające na urzędy państwowe obowiązek posiadania samochodów elektrycznych. A skoro będą auta na prąd, to muszą być też punkty ich ładowania.
Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych obejmuje między innymi zasady rozwoju i funkcjonowania infrastruktury służącej do wykorzystywania paliw alternatywnych w transporcie. W projekcie z dnia 26 kwietnia 2017 roku znajdują się zapisy o obowiązku posiadania samochodów elektrycznych we flotach urzędowych.
Konkretnie Art. 36 projektu mówi o tym, że organ centralnej administracji publicznej z wyłączeniem pewnych służb, takich jak policja, GITD, CBA i straży granicznej, ma zapewnić, że minimum połowa pojazdów użytkowanych przez urząd, ma być samochodami elektrycznymi.
Dodatkowo, art. 37 tego projektu mówi o tym, że jednostki samorządu terytorialnego z wyłączeniem gmin i powiatów, którzy liczba mieszkańców nie przekracza 50 tysięcy, ma zapewnić, żeby minimum 30 procent pojazdów we flocie była samochodami elektrycznymi.
To tylko jeden z wielu pomysłów na uregulowanie kwestii wykorzystywania w administracji państwowej alternatywnych źródeł energii. Być może w ramach rozwijania sieci punktów ładowania, pojawią się także zachęty dla wszystkich zainteresowanych zakupem i użytkowaniem samochodów elektrycznych.