Trwa ładowanie...
d1cc17f
2 lutego 2009, 00:09

Obowiązkowe pasy bezpieczeństwa w autokarach turystycznych

d1cc17f
d1cc17f

Od poniedziałku w Szwecji obowiązuje przepis o obowiązkowym wyposażeniu autobusów komunikacji międzymiastowej oraz autokarów turystycznych w pasy bezpieczeństwa dostępne dla wszystkich podróżnych.

Przepis o obligatoryjnym zapinaniu pasów w takich autobusach wprowadzono w tym kraju już w roku 2004. Dotyczył jednak tylko pojazdów wyposażonych w pasy.

Po serii tragicznych wypadków, w których ginęli pasażerowie autokarów przepisy te ulegają obecnie zaostrzeniu.

Teraz wszystkie autokary i autobusy (poza pojazdami wykorzystywanymi do regularnego ruchu miejskiego) wyprodukowane w 2004 roku lub później muszą być wyposażone w pasy bezpieczeństwa. W związku z tym ich pasażerowie są zobowiązani prawnie do zapinania pasów.

d1cc17f

Równocześnie zaostrzono też przepisy dotyczące jakości i sprawności autobusowych układów hamulcowych. Przepisy te dotyczą wszystkich autobusów poruszających się na drogach szwedzkich, a więc również pojazdów zagranicznych.

Szwedzki państwowy urząd dróg publicznych, odpowiadający za bezpieczeństwo ruchu, podkreśla, że stosowanie pasów zmniejsza o 50-70 proc. ryzyko poważnych obrażeń w razie wypadku.

Michał Haykowski (PAP)

d1cc17f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cc17f
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj