Trwa ładowanie...
d4ey0r9
21-10-2014 17:11

Obowiązkowe opony zimowe w Europie

d4ey0r9
d4ey0r9

Polskie przepisy nie przewidują obowiązku jazdy na oponach zimowych. Inaczej jest jednak w większości krajów Unii Europejskiej. Jeśli więc wybieramy się za granicę, wyjazd poprzedźmy wizytą w serwisie ogumienia.

W Polsce nie istnieje okres, w którym używanie opon zimowych byłoby obowiązkowe. Zdaniem części społeczeństwa to dobrze, gdyż władze nie ograniczają w ten sposób naszej wolności. Poza tym zima nie pojawia się u nas zgodnie ze wskazaniami kalendarza. Wreszcie niweluje to problem gigantycznych kolejek w zakładach wulkanizacyjnych, które z pewnością powstałyby, gdyby wyznaczono datę, od której trzeba używać „zimówek”. Nie brakuje jednak i takich, którzy uważają, że powinien istnieć przepis nakazujący używania opon zimowych lub całorocznych. Wskazują oni na fakt, że w większości państw Unii Europejskiej uregulowano prawem tę kwestię. Wśród nich nie brakuje takich, które cieszą się wyraźnie łagodniejszym klimatem niż występujący w Polsce. Dzięki nakazowi jazdy na oponach zimowych możemy zabezpieczyć się przed nierozsądnymi kierowcami, którzy mimo korzystania z letniego ogumienia gotowi są podejmować próby dotrzymania kroku użytkownikom opon zimowych przy śniegu zalegającym na drodze.

Wśród naszych kierowców nie brakuje zwolenników używania letnich opon przez cały rok. Ich argumenty na nic się zdadzą w dyskusji z policjantami w krajach, gdzie używanie „zimówek” jest nakazane prawem. Które to państwa? Spośród członków europejskiej wspólnoty wszystkie, które z nami graniczą. Stąd prosty wniosek, że bez takiego wyposażenia zimą nie warto wyjeżdżać z kraju. W poszczególnych państwach są jednak różnice dotyczące terminów, w których obowiązuje ogumienie zimowe oraz warunków technicznych, które musi ono spełniać.

Jak wygląda to u naszych sąsiadów? Na Słowacji istnieje obowiązek posiadania opon zimowych podczas poruszania się po zaśnieżonych drogach. Choć więc oficjalnie nie ustalono tam okresu, w którym zimowe ogumienie jest wymagane prawem, w praktyce każdy, kto wybiera się tam w czasie, kiedy może spaść śnieg, musi je posiadać. Co ważne, minimalna wysokość bieżnika opon zimowych wynosi na Słowacji 3 mm, a nie jak u nas 1,6 mm.

d4ey0r9

W Czechach wprowadzono obowiązek posiadania zimowych opon od 1 listopada do 31 marca.

W Niemczech nie określono w przepisach dat, pomiędzy którymi kierowcy muszą posiadać zimowe ogumienie. Jak jednak mówi niemieckie prawo, należy posiadać opony odpowiednie do warunków atmosferycznych. Jeśli więc policjant po zatrzymaniu samochodu stwierdzi, że letnie „gumy” nie pozwalają na bezpieczną jazdę, wręczy kierowcy mandat.

Litwa: zimowe opony są obowiązkowe od 10 listopada do 1 kwietnia.

tb/

d4ey0r9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ey0r9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj