Obowiązkowe opony zimowe? Trwają prace nad projektem ustawy
Posłowie z parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pracują nad projektem ustawy, która miałaby wymusić na kierowcach obowiązek wymiany opon na zimowe i ich użytkowanie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Czy taki nakaz jest potrzebny, skoro i tak większość kierowców zmienia ogumienie? Choć argumenty za wprowadzeniem nowego przepisu są niepodważalne, to narzucanie konkretnych ram czasowych nie wszystkim się podoba.
Kierowcy wiedzą o zaletach wynikających z jazdy na oponach dostosowanych do warunków atmosferycznych. Letnie ogumienie jest przystosowane do pracy w wyższych temperaturach i nie radzi sobie z jazdą po śniegu. Zupełnie inaczej pracują opony zimowe, które otrzymały odpowiedni bieżnik i zostały wykonane z dużo miększej gumy, zapewniającej lepszą przyczepność w niskich temperaturach. Nie ma zatem wątpliwości, że odpowiednie ogumienie zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo, ale też komfort jazdy.
Już dzisiaj 95 proc. kierowców w Polsce zmienia opony w zależności od sezonu, jednak teraz robią to w momencie, który uważają za słuszny. Nowy przepis zakłada, że samochody musiałyby jeździć na "zimówkach" od 1 listopada do 31 marca. To właśnie ustalenie sztywnych dat, a nie sam obowiązek, budzi pewne kontrowersje. Sytuacja pogodowa co roku wygląda inaczej i nie zawsze czas wymiany opon przypada na daty zaproponowane przez parlamentarzystów. Dodatkowo wyznaczenie konkretnego dnia oznacza, że w praktyce przed 1 listopada do wszystkich zakładów zmieniających opony ustawią się bardzo długie kolejki i nie każdemu uda się na czas dokonać wymiany.
Brak opon zimowych w okresie wyznaczonym nowym przepisem ma być kosztowny. Takie wykroczenie ma być karane mandatem w wysokości 500 zł. Pojawiła się nawet jeszcze dalej idąca propozycja. Nieposłuszni kierowcy mieliby być kierowani na obowiązkowe badania techniczne, na których ich samochody musiałyby już mieć założone opony zimowe. Pomysłodawcy powołują się na przykład Niemiec i Czech, gdzie nakaz jazdy na "zimówkach" już obowiązuje i sprawdza się bardzo dobrze.
Czy po wprowadzeniu nowych przepisów wzrośnie popularność opon całorocznych? Choć nie zostało to oficjalnie potwierdzone, to można się spodziewać, że przepis będzie umożliwiał korzystanie z uniwersalnego ogumienia. Nie zapewnia ono tak dobrych parametrów jak opony sezonowe, ale pozwoli uniknąć problemów z wymianą i ryzyka otrzymania ewentualnego mandatu. Może to oznaczać, że w praktyce, kierowcy, którzy dzisiaj wymieniają opony wraz ze zmianą aury, zdecydują się na ogumienie całoroczne, a zatem mniej bezpieczne.
sj/tb/sj, moto.wp.pl