Nowy Volkswagen Passat Alltrack: 27,5 milimetra wyższy od nudy
Volkswagen zaprezentował nowego Passata Alltracka z napędem na cztery koła. Oficjalny debiut samochodu będzie miał miejsce podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie (3-15 marca). Ale zdjęciami auta i szczegółami na jego temat niemiecka firma podzieliła się już dziś.
Według Volkswagena nowy Passat Alltrack to prawdziwy wielozadaniowiec: idealny na dalekie podróże, jako służbowa limuzyna, wszechstronny pojazd rodzinny i przestronny SUV. Zderzaki i osłony podwozia dostosowane są do jazdy z daleka od utwardzonych dróg. Duże kąty natarcia, zejścia i rampowy, poszerzone progi z zabezpieczeniami od spodu oraz solidne osłony kół sprawiają, że nadwozie Alltracka jest wytrzymałe, a jednocześnie ma wyraźny styl.
Dzięki zwiększonemu o 27,5 mm prześwitowi, specjalnemu trybowi jazdy „Offroad” z systemami asystującymi dostosowanymi do potrzeb jazdy terenowej, a także dzięki zmodyfikowanemu zawieszeniu i napędowi na cztery koła 4MOTION Passat Alltrack jest sprawny także w pozornie nieprzejezdnym terenie.
5 silników do wyboru
W Passacie Alltrack drugiej generacji można wybierać spośród pięciu nowych silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa: dwóch benzynowych z turbodoładowaniem (TSI) oraz trzech turbodiesli (TDI). Wszystkie spełniają normę emisji spalin Euro 6. Silniki TSI osiągają moc 150 KM oraz 220 KM. W wypadku jednostek TDI, odznaczających się wysokim momentem obrotowym, dolna granica mocy także wynosi 150 KM, a pozostałe dwa silniki osiągają moc 190 KM i 240 KM. System Start-Stop oraz system odzyskiwania energii hamowania należą do wyposażenia standardowego. 150-konne silniki TSI i TDI Volkswagen oferuje z 6-biegową mechaniczną skrzynią biegów. Wszystkie mocniejsze jednostki napędowe są seryjnie łączone z dwusprzęgłową przekładnią 6-biegową DSG.
Napęd 4x4
Nowy Passat Alltrack jest standardowo wyposażany w napęd na cztery koła 4MOTION. Jego główny element to sprzęgło typu Haldex piątej generacji. System jest aktywny jeszcze zanim wystąpi poślizg któregokolwiek koła, dzięki temu utrata trakcji jest prawie niemożliwa. W zwykłych warunkach napęd jest przekazywany jedynie na przednią oś, co pozwala oszczędzić paliwo. Jeśli jednak pojawi się niebezpieczeństwo utraty przyczepności w ułamku sekundy płynnie dołącza się napęd tylnej osi.
Sprzęgło Haldex pełni funkcję wzdłużnego mechanizmu różnicowego. Rolę poprzecznych blokad dla wszystkich kół spełnia natomiast elektroniczny mechanizm różnicowy (EDS), będący elementem elektronicznego układu stabilizacji (ESC). Sprawia on, że w razie utraty przyczepności przez którekolwiek z kół siła napędowa (także w ułamku sekundy) jest kierowana do koła znajdujące się po przeciwległej stronie. Ponadto Passat Alltrack w wersjach z silnikami 2.0 TSI o mocy 220 KM oraz 2.0 TDI o mocy 240 KM wyposażony jest dodatkowo w system XDS+. We wszystkich pozostałych wersjach jest on dostępny jako opcja. Podczas szybkiej jazdy w zakrętach XDS+ przyhamowuje koła znajdujące się po wewnętrznej stronie zakrętu, stabilizując w ten sposób pojazd. Z technicznego punktu widzenia XDS+ jest zaawansowaną funkcją elektronicznych blokad mechanizmu różnicowego. Tryb Offroad. Wszystkie wersje Passata Alltracka mają w wyposażeniu seryjnym system umożliwiający wybór trybu jazdy. Oprócz znanych ze standardowej wersji Passata trybów
„Eco”, „Normal”, „Sport” i „Individual” (w połączeniu z systemem amortyzatorów o zmiennej sile tłumienia DCC) specjalnie dla Alltracka przygotowano dodatkowy tryb „Offroad”. Użycie specjalnego przycisku sprawia, że wszystkie istotne systemy asystujące kierowcy Passata Alltracka dostosowują się do wymagań jazdy terenowej.
Kilka przykładów: dzięki zmianie częstotliwości z jaką ABS ingeruje w pracę kół podczas jazdy w trybie „Offroad” w przypadku pełnego hamowania na luźnej nawierzchni opony Alltraca tworzą z kamieni rodzaj klina, który pozwala skrócić drogę hamowania. Asystent wjazdu na wzniesienie i asystent zjazdu zapobiegają odpowiednio zsunięciu się samochodu ze zbocza podczas podjazdu, lub niezamierzonemu przyspieszeniu podczas zjeżdżania. Pedał gazu reaguje z większym wyczuciem. Wyposażenie skrzyni biegów w tryb jazdy terenowej może być przydatne, gdy jazda poza asfaltem wymaga szczególnej ostrożności i umiarkowanego tempa. Jednocześnie punkty zmiany biegów są umieszczone wyżej (przy większych obrotach) i blokowana jest automatyczna zmiana przełożenia na wyższe w trybie ręcznym.
Wyposażony w systemy EDS, XDS+ oraz w napęd 4MOTION Passat Alltrack jest samochodem bezpiecznym i dynamicznym. Świetnie nadaje się także do roli konia pociągowego: na wzniesienie o pochyleniu wynoszącym do 12% potrafi podciągnąć ciężar 2200 kg (hamowany). Wyjątkiem jest model z silnikiem TSI o mocy 110 kW/150 KM, który pociągnie na haku ładunek o masie 1800 kg.
Wyposażenie wnętrza
Tak jak zewnętrzny wystrój, tak i wyposażenie wnętrza dopasowano do charakteru tego modelu. Oprócz listew ze stali szlachetnej na progach, z napisem „Alltrack”, czy dywaników z podwójnym szwem, o stylu modelu świadczą dedykowane mu komfortowe fotele.
Ich zewnętrzne obicie wykonano z alcantary, wnętrze zaś pokryto nowym rodzajem tapicerki „7 Summits”. W opcji są różne wersje skórzanej tapicerki, 14-stopniowa regulacja fotela, opcja klimatyzowania dla foteli, oraz funkcja masażu. Masywne pedały Alltracka wyglądem przywodzą na myśl aluminium. Na potrzeby tego modelu zmodyfikowano wyświetlacz Active Info, a otwory nawiewu powietrza zdobi teraz elegancka aplikacja. Do wyposażenia seryjnego należy ponadto specjalny box na telefon komórkowy, umożliwiający łączenie się smartfona z zewnętrzną anteną Alltracka; na pokrywie tego boksu umieszczono napis „Alltrack”.
Podstawą Passat 8. generacji
Ponieważ Alltracka skonstruowano na bazie nowego Passata ósmej generacji, a więc w oparciu o platformę MQB, pozwalającą na wykorzystanie tych samych elementów w różnych modelach, również ten samochód wyposażono w liczne systemy asystujące kierowcy oraz w urządzenia multimedialne. Należą do nich m.in. wyświetlacz Active Info (z cyfrowymi wskaźnikami), wyświetlacz Head-up (do projekcji informacji ważnych dla kierowcy), tzw. Rear Seat Entertainment oraz „Media Control” przeznaczony do tabletów, system Front Assist z funkcją City Emergency Braking inicjującą awaryjne hamowanie podczas jazdy miejskiej i rozpoznającą obecność pieszych, system Side Assist (asystent zmiany pasa ruchu), Emergency Assist (w razie niebezpieczeństwa zatrzymuje pojazd), system wspomagający jazdę w korku, system ostrzegający podczas wyjeżdżania tyłem z miejsca parkingowego o pojazdach nadjeżdżających z boku Rear Traffic Alert oraz Trailer Assist (ułatwia manewrowanie z przyczepą).
Źródło: Volkswagen