Trwa ładowanie...
17-12-2013 10:51

Nowy typ fotoradaru: karze za przekroczenie prędkości i czerwone światło

Nowy typ fotoradaru: karze za przekroczenie prędkości i czerwone światłoŹródło: Saferoad/Sensys
d4jdngl
d4jdngl

Szerokim echem w całym kraju odbiła się sprawa fotoradarów straży gminnych nadmorskich miejscowości, które znaczną część swego budżetu pozyskiwały dzięki zmierzającym nad Bałtyk turystom. Jak się okazuje, na tych samych zmotoryzowanych „polował” fotoradar-rekordzista. Nowy typ urządzenia rejestrował do tysiąca wykroczeń dziennie i nie chodzi tu tylko o prędkość.

Fotoradar został ustawiony na skrzyżowaniu przy ul. Grunwaldzkiej w Rumi. To właśnie tamtędy muszą przejechać kierowcy, którzy od strony Trójmiasta udają się na Hel. Urządzenie jednocześnie wychwytuje dwa rodzaje wykroczeń: przekroczenie dopuszczalnej prędkości oraz wjazd na skrzyżowanie przy czerwonym świetle. Nowy typ broni wymierzonej w nieprzestrzegających przepisów kierowców pracował przez 42 wybrane dni od końca czerwca do końca listopada 2013 roku. Fotoradar pracował przez 25 dni w ciągu lata, a także przez 17 dni w listopadzie. Latem wykonywał około dwustu fotografii dziennie, ale liczba ta uległa radykalnemu zwiększeniu po ustaniu ruchu turystycznego. 10 i 11 listopada fotoradar dziennie rejestrował około tysiąca naruszeń przepisów.

Uwiecznieni przez zamontowane w Rumi urządzenie kierowcy mogą jednak spać spokojnie. Do ich skrzynek pocztowych nie trafią mandaty. Były to jedynie testy nowego typu fotoradaru, którego jeszcze nie ma na polskich drogach. Mogą one stanowić dla Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego łakomy kąsek. Jedno urządzenie, które potrafi rejestrować dwa rodzaje wykroczeń będzie dla służb mundurowych skuteczną maszynką do zarabiania pieniędzy. Co potrafi nowy fotoradar?

(fot. Saferoad/Sensys)
Źródło: (fot. Saferoad/Sensys)

- Dwufunkcyjność nie jest jego jedyną zaletą - mówi Grzegorz Marcinkowski z przedsiębiorstwa Saferoad, polskiego dystrybutora fotoradarów szwedzkiej firmy Sensys. - Urządzenia te bardzo dobrze radzą sobie z identyfikowaniem sprawcy wykroczenia nawet na drogach o kilku pasach ruchu w różne strony. Co więcej, można wprowadzić różne limity prędkości dla pojazdów ciężarowych i osobowych, a także w zależności od pory dnia. Ważne jest również to, że otrzymujemy zdjęcia o wysokiej jakości, które pozwalają na łatwą identyfikację numerów rejestracyjnych sprawcy - dodaje Marcinkowski.

d4jdngl

Nowy typ fotoradaru właśnie przechodzi procedury zatwierdzenia przez Główny Urząd Miar. Gdy odpowiednie dokumenty zostaną wystawione, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by znalazł się on przy naszych drogach. To, że tak się stanie, jest całkiem prawdopodobne. Firma Sensys zgłosiła swoją ofertę do ogłoszonych przez GITD przetargów na nowe fotoradary i systemy wykrywające przejazd przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Być może więc niebawem staną się one popularną bronią w arsenale mundurowych.

tb/sj/tb, moto.wp.pl

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj