Trwa ładowanie...
d28bfow

Nowy rekord prędkości na motocyklu polskiej produkcji – ponad 151 km/h junakiem

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nowy rekord prędkości na motocyklu polskiej produkcji – ponad 151 km/h junakiem
(YouTube.com)
d28bfow

*Karol Najmowicz pobił rekord prędkości na motocyklu polskiej produkcji. Starym junakiem rozpędził się do 151,3 km/h. Nowy rekord jest tylko o 1 km/h wyższy, niż ustanowiony przez Franciszka Stachewicza w 1959 roku. *

Karol Najmowicz jest miłośnikiem motocykli Junak. Od lat kolekcjonuje te maszyny, ponieważ bardzo lubi nimi jeździć. Przez wiele lat modyfikował silniki tych motocykli, aby móc rozpędzać je do coraz wyższych prędkości. Sam przyznaje, że jedną z inspiracji do podjęcia próby pobicia rekordu szybkości był film opowiadający o dążeniu do pobicia rekordu prędkości na motocyklu Indian (oryginalny tytuł filmu: „The World’s Fastest Indian” przetłumaczony jako „Prawdziwa historia”).

Poprzedni rekord prędkości wynosił 149,3 km/h i ustanowił go Franciszek Stachewicz 15 kwietnia 1959 roku. Najważniejszym uwarunkowaniem do pobicia rekordu było to, że motocykl musi być polskiej produkcji, ale żaden seryjny sprzęt nie był w stanie rozpędzić się do takiej prędkości. Dlatego w rekordowym motocyklu przerobiono nadwozie, a z oryginalnego silnika została jedynie obudowa. Reszta to części w większości wykonane własnoręcznie przez Karola Najmowicza.

d28bfow

Po wielu miesiącach testów i poprawek przyszedł czas na podjęcie próby pobicia rekordu. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych udało się pobić osiągnięcie z 1959 roku zaledwie o 1 kilometr na godzinę.

Nowy rekord ustanowiono 17 czerwca 2016 roku, ale klimatyczny film o całym przedsięwzięciu pojawił się dopiero teraz.

A tu relacja z ustanawiania rekordu przez Franciszka Stachewicza (zmarł 30.11.2014 roku):

d28bfow

Podziel się opinią

Share

d28bfow

d28bfow